Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati :
- pot beneficia de deducere personala pentru copilul care are peste 18 ani si care urmeaza o forma de invatamant la zi? Mentionez ca are pensie de urmas de 350 lei.
Multumesc
europe, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Sunt de acord.
Dar,
Art 94. din normele de aplicare:
Sunt considerate persoane aflate în întreţinere militarii în termen, militarii cu termen redus, studenţii şi elevii militari ai instituţiilor de învăţământ militare şi civile, peste vârsta de 18 ani, dacă veniturile obţinute sunt mai mici sau egale cu 2.500.000 lei lunar.
Pentru ca o persoană să fie în întreţinere, aceasta trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
- existenţa unor raporturi juridice între contribuabil şi persoana aflată în întreţinere;
- persoana fizică întreţinută să aibă venituri impozabile şi neimpozabile mai mici sau egale cu 2.500.000 lei lunar.
Dacă venitul unei persoane aflate în întreţinere depăşeşte 2.500.000 lei lunar, ea nu este considerată întreţinută.
(Normă metodologică din 22/01/2004 de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal)
Pensia de urmas de 350 lei nu este impozabila.
Deci nu ar trebui luata in calcul , la fel si bursele.
- persoana fizică întreţinută să aibă venituri impozabile şi neimpozabile mai mici sau egale cu 2.500.000 lei lunar.

Aveti raspunsul mai sus, se includ si veniturile impozabile. Nu puteti beneficia de deducere in acest caz pentru copil.

Pe de alta parte, declararea unei persoane in intretinere va aduce un castig destul de mic, de maxim 16 lei lunar.
Deducerea personala este o suma pentru care nu mai platiti impozitul de 16%. De exemplu, fara persoane in intretinere, deducerea personala este de maxim 250 lei (aceasta scade pe masura ce venitul brut creste peste 1000 lei). Daca declarati o persoana in intretinere, deducerea se mareste la 350 lei. Pentru diferenta de 100 lei se castiga impozitul aferent: 100 lei x 16% = 16 lei.
Multumesc pentru precizari
Nu ma interesa impozitul castigat ci faptul ca este in intretinerea mea si ca este un venit dupa tatal sau.
Daca vrea sa depuna dosar la facultate pentru bursa sociala nu poate pentru ca se leaga de veniturile mele,deci nu este considerat persoana independenta.
In cazul veniturilor supuse impozitarii, intelegeam ca aceasta deducere nu este aplicata pentru a nu exista dublari.