Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Dispozitie de imputare spor conditii vatamatoare ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Dispozitie de imputare spor conditii vatamatoare functionar public

In data de 11.04.2014 a fost intocmit Raportul de audit a Curtii de Conturi.
In data de 08.05.2014 a fost emisa Decizia Curtii de Conturi,primita la UAT in data de 13.05.2014.
In data de 01.07.2014 a fost transmisa Incheierea la contestatia primarului.
In data de 04.07.2014 a fost emisa Dispozitia primarului privind imputare a sumei reprezentand sume acordate necuvenit si foloase nerealizate reprezentand sume acordate necuvenit cu titlu de spor pentru conditii periculoase si vatamatoare in perioada 01.03.2011-28.02.2014.
In data de 28.07.2014 am introdus actiune in instanta privind suspendarea Dispozitie Primarului.
Este legala dispozitia Primarului ?
Vor sa ne opreasca 1/3 din salariu .
Este legal?

Suntem functionari publici .
Ce ne sfatuiti ?
Multumim.
Da este corecta Dispozitia Primarului .Trebuia sa aduceti dovezi clare Curtii de Conturi pe ce s-au bazat acele sporuri.
Singura solutie este sa actionati in termen in instanta dispozitia primarului si sa solicitati sistarea popririi pana la judecarea ei in instanta.Dar daca nu dovediti nici instantei cum ati luat acele sporuri vi se retin 1/3 din salariu pana la epuizarea sumei.
Dar daca nu ati convins Curtea de Conturi nu stiu ce sanse sunt in instanta.
Prevalati-va de Legea nr.124/2014 - unele masuri referitoare la veniturile de natura salariala ale personalului platit din fonduri publice
Art. 2. -
(1) Se aproba exonerarea de la plata pentru sumele reprezentand venituri de natura salariala, pe care personalul prevazut la art. 1 trebuie sa le restituie drept consecinta a constatarii de catre Curtea de Conturi sau alte institutii cu atributii de control a unor prejudicii

Art. 3. -
(1) La data intrarii in vigoare a prezentei legi inceteaza plata de catre personalul prevazut la art. 1 a sumelor reprezentand venituri de natura salariala pentru care Curtea de Conturi sau alte institutii cu atributii de control au constatat ca au fost acordate cu crearea de prejudicii
.....