Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea nr.124/2014
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea nr.124/2014

BUNA ZIUA
In situatia in care pentru aceste drepturi salariale constatate de Curtea de Conturi ca fiind necuvenite a fost obtinuta si o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, persoana in cauza mai beneficiaza de prevederile acesti legi?
Hotararea este sau nu favorabila salariatului in cauza?
Hotararea este nefavorabila salariatului

Eu reprezint institutia care recupereaza aceste drepturi salariale necuvenite. Nu ne este clar daca in situatia in care salariatul restituie aceste sume (constatate de curte) in baza unei hotarari judecatoresti favoravile institutiei, trebuie sa sistam retinerea lor.
Si ce se intampla cu cele care sunt date deja spre executare silita?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Legea 124/2014 la art.2 alin.2 prevede ca , se aprobă exonerarea de la plată pentru sumele reprezentând venituri de natură salarială, pe care personalul prevăzut la art. 1 trebuie să le restituie drept consecinţă a constatării de către Curtea de Conturi sau alte instituţii cu atribuţii de control a unor prejudicii.

Nu face referire la nicio hotarare judecatoreasca.

Cred ca Ministerul de Finante ar trebui sa faca anumite precizari in acest sens, mai ales ca exista o hotarare judecatoreasca care nu poate fi modificata printr-o lege.
Va multumesc pentru raspuns.