avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate infiintari-firme

Activitate infiintari-firme

Discuție examen notar
1.concursul de examen pt notarii stagiarii este sub forma de grila sau sinteza, stie cineva?
2. am inteles ca s-a scos sau urmeaza sa fie scoasa obligatia de a sta pe langa un notar public. o fi adevarat?

multumesc
Răspuns la discuția vreau sa divortez de sotul meu...
intentati divort atunci daca aveti unde sta, aveti castig de cauza, da poate totusi daca va luati sotul sa incercati sa nu stati cu parintii lui ci singuri, nu ar fi mai bine, nu stiu va intreb, am crescut fara tata si m-a afectat f mult acest aspect.
Răspuns la discuția procura
unmoeglich a scris:

Da, de la amandoi.

:vishenka:

multumesxc frumos
Răspuns la discuția procura
daca sunt 2 asociati trebuie sa iau acceptul pt procura de la amandoi cred nu?
Discuție procura
pt a infiinta o firma pt cineva am nevoie de procura sau delegatie?

multumesc
narcisa_salbatica a scris:

APET_R a scris:

un teren nintabulat nu constituie proprietate, deci nu constituie o garantie imobiliara.


Ba este proprietate (consfintita prin Titlul de proprietate), doar ca nu au fost efectuate operatiunile de publicitate imobiliara....
Referitor la intrebarea de mai sus: se va incheia un contract de imprumut garantat cu ipoteca, ce urmeaza a fi inscris in Cartea Funciara, deci nu va puteti lipsi de documentatia cadastrala si intabulare.



foarte bine explicat si corect multumesc
buna dimineata

doresc sa imprumut de la o pers. fizica o suma de bani garantand cu un teren extravilan , intrebarea mea este, ce acte imi sunt necesare la notar in afara de titlu de proprietate, nefiind o vanzare, cred ca ma pot lipsi de intabulare, cadastru zic si eu, nu stiu... ma puteti ajuta?

multumesc anticipat din suflet

buna seara


1.Doresc sa infiintez o firma cu 2 asociati, problema este ca eu sunt incepatoare, si eu practic voi fi delegatul , imi trebuie procura?
2. care este primul pas ce trebuie facut?

Multumesc frumos