Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... examen notar
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

examen notar

1.concursul de examen pt notarii stagiarii este sub forma de grila sau sinteza, stie cineva?
2. am inteles ca s-a scos sau urmeaza sa fie scoasa obligatia de a sta pe langa un notar public. o fi adevarat?

multumesc
1 numai sinteza , pt notarii stagiari , inseamna definitivatul , asta e doar sinteza , cel pt dobandirea calitatii de stagiar , si acela e tot sinteza , in circumscriptia camerei Bihor , parca se da grila din toata tara , sau mai e 1 camara , nu mai stiu , in rest , se da sinteza .

2 asa am inteles si eu , si sincer, cred asta , de anul urmator , se scoate obligativitatea de a avea un notar indrumator in prealabil.( pt a da examen in sistemul actual , trebuie ca notarul indrumator sa trimita o cerere ca doreste sa angajeze stagiar , PANA IN LUNA MARTIE , deci , daca trece de martie , si nu se stie nimic de eliminarea obligativitatii de a avea un notar indrumator , sunati la Uniunea Notarilor , poate va lamuresc ei , totusi , s ar putea sa nu se grabeasca , si sa anunte prin mai-iunie ca modifica legea, dar eu cu siguranta cred ca se liberalizeza profesia , din cate stiu eu , de anul urmator ) .

Bafta !