avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprumut la notar cu garantie imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprumut la notar cu garantie imobiliara

buna dimineata

doresc sa imprumut de la o pers. fizica o suma de bani garantand cu un teren extravilan , intrebarea mea este, ce acte imi sunt necesare la notar in afara de titlu de proprietate, nefiind o vanzare, cred ca ma pot lipsi de intabulare, cadastru zic si eu, nu stiu... ma puteti ajuta?

multumesc anticipat din suflet
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Octombrie 2012
infiintari-firme, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 21:21, 20 Octombrie 2012
un teren nintabulat nu constituie proprietate, deci nu constituie o garantie imobiliara.
APET_R a scris:

un teren nintabulat nu constituie proprietate, deci nu constituie o garantie imobiliara.


Ba este proprietate (consfintita prin Titlul de proprietate), doar ca nu au fost efectuate operatiunile de publicitate imobiliara....
Referitor la intrebarea de mai sus: se va incheia un contract de imprumut garantat cu ipoteca, ce urmeaza a fi inscris in Cartea Funciara, deci nu va puteti lipsi de documentatia cadastrala si intabulare.
narcisa_salbatica a scris:

APET_R a scris:

un teren nintabulat nu constituie proprietate, deci nu constituie o garantie imobiliara.


Ba este proprietate (consfintita prin Titlul de proprietate), doar ca nu au fost efectuate operatiunile de publicitate imobiliara....
Referitor la intrebarea de mai sus: se va incheia un contract de imprumut garantat cu ipoteca, ce urmeaza a fi inscris in Cartea Funciara, deci nu va puteti lipsi de documentatia cadastrala si intabulare.



foarte bine explicat si corect multumesc
Fceti cadastru si intabularea apoi acel contract de imprumut su garantie este d fapt o ipoteca. De aceea trebuie sa aveti intabulat imobilul, pentr ca aceasta sarcina se va nota la Cartea Funciara. Trebuie sa mai stiti ca se va taxa actul atat cum se taxeaza o ipoteca si ca un contract de imprumut...in plus se va nota si sarcina deci se va lua si taxa de Carte Funciara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezmembrare teren GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, am un teren de 1000mp (20 * 50). Am facut dezmembrarea la el in 2 parti egale de cate 10 * 50, in speranta ca voi vinde o jumatate. Am luat de la ... (vezi toată discuția)
Întabulare teren extravilan Bernet Bernet Bună Ziua, Cum se procedează după ce cumpăr un teren extravilan fara Carte funciară care nu are masuratorile făcute fără extras de carte Funciară. ... (vezi toată discuția)
Cine, cum si in ce conditii se intocmeste cadastru apartament mihaela bigu mihaela bigu Buna ziua In 1997 unchii mei au cumparat un apartament inca din faza de constructie de la stat pe care au trebuit sa il plateasca in rate lunare. Dupa ... (vezi toată discuția)