avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate alfalin

Activitate alfalin

Am rezolvat, am stat de vorbă cu un Director de magazin, i-am explicat situația, a înțeles, și a zis că nu o sa avem Nice plata pt că nu este ok.
Ba chiar și-au cerut scuze.
Va mulțumesc pentru răspuns.

Contract Vodafone !

Hristos a înviat!

Am inchiriat un contract telefonic cu Vodafone pt serviciile de Tv&internet, la prețul de 10€, servicii instalate în data de 02.03.22 și reziliat in 08.03.22 pt ca serviciile de internet nu au funcționat.
Dupa o lună de zile de la reziliere ni s-a emis o factura de 75 lei.

Avem următoarele întrebări:
1. Contractul este valabil daca noi nu l-am retrimis înapoi semnal?
2. Ce presupune perioada de reziliere de 14 zile a unui contract?
3. La ce instituții putem depune plângere/sesizare ?
4. Cum ne poate afecta neplata facturii ?
Va mulțumim anticipat!
Contract Vodafone!

Hristos a înviat!

Am inchiriat un contract telefonic cu Vodafone pt serviciile de Tv&internet, la prețul de 10€, servicii instalate în data de 02.03.22 și reziliat in 08.03.22 pt ca serviciile de internet nu au funcționat.
Dupa o lună de zile de la reziliere ni s-a emis o factura de 75 lei.

Avem următoarele întrebări:
1. Contractul este valabil daca noi nu l-am retrimis înapoi semnal?
2. Ce presupune perioada de reziliere de 14 zile a unui contract?
3. La ce instituții putem depune plângere/sesizare ?
4. Cum ne poate afecta neplata facturii ?
Va mulțumim anticipat!
Răspuns la discuția pensia de intretinere



multumesc frumos pt sfat...va doresc o zi minunata
Răspuns la discuția pensia de intretinere
Gabrielle Monique a scris:

Alimente, medicamente, imbracaminte si incaltaminte, achizitionarea de carti, manuale si culegeri scolare. Toate acestea in cuantumul pensiei de intretinere stabilit prin hotararea judecatoreasca. Insa parerea mea este ca orice copil are nevoie si de bani.


Buna ziua

Inca nu sa stabilit in instanta ce suma va trebui sa platesc pt pensia alimentara...eu ii platesc 200 ron in fiecare luna prin posta mandat postal...instanta va trebui sa tina cont de banii pe care iam platit inainte daca stabileste pesnia mai mare de 200 ron???si as putea cere ca pensia sa o platesc jumate in bani jumate in natura??? va multumesc
Buna ziua....In ce conditii poate fi platita pensia de intretinere in natura si cum pot stabili modalitati de plata a pensiei in natura...si mai exact in ce anume consta bunurile si serviciile in natura pt copii??? Va multumesc anticipat:D
cristina oltea petrescu a scris:

Buna ziua, anularea contractului de vanzare cumparare nu poate fi pronuntata de catre instanta decat pentru neindeplinirea conditiilor legale la momentul inchieierii contractului (de exemplu viciile de consimtamant). In situatia dvs va sfatuiesc sa aduceti in instnta probe - inscrisuri si martori - privind contributia dvs mai mare la dobandirea bunurilor comune. In masura in care probati acest lucru, va va fi atribuit un procent mai mare din bunurile comune, in functie de contributia dvs.



Ati putea va rog frumos sa imi explicati in ce consta "viciile de consimtaman"???

Va multumesc anticipat.
Va multumesc din suflet pt sugestii...
Daca sotia urmarea interesul superior al copilului ar fi acceptat propunerea mea de a lasa terenul pe numele fetei si ea sa ramana imputericit dar fara drept de vanzare iar copilu sa decida cand va creste mai mare ce sa faca cu el,daca gresesc in ceea ce spun atunci imi cer scuze si imi retrag cuvintele,insa ea vrea doar sa valorifice acest bun,pt ca nu are situatie financiara si nici interes de a face casa....din fericire pt mine am martori pt tot ceea ce am facut mai putin in momentul cand leam dat banii sa isi achite banca,dar nu imi pare rau si stiti d c pt ca tot ce am facut,am facut din inima si sunt impacat sufleteste....ca in final nu luam nimic cu noi:(
Dar din pacate in ziua de azi traim intr-o lume in care banu e pus mai presus de orice:(
Cu permisiunea dumneavoastra am sa scriu o pavata ortodoxa:Daruiti ca mostenire copiilor vostrii in primul rand virtutea,si dupa aceea daruiti-le ceea ce ati agonisit:) iar eu asta incerc sa fac si am sa lupt cu toate fortele pt a nu da gres,iar daca lucrul asta nu se v-a intampla cu siguranta judecata cea dreapta o face cel de sus....va multumesc si va doresc mult succes in activitatea dumneavoastra profesional....
Eu lucrez in afara tari si in urma cu 3 ani am cumparat un teren de la bunica sotiei pe care urma sa construim o casa avand deja proiectul terminat,in momentul de fata suntem in divort cu copii si implicit partaj bunuri comune....actul de vanzare cumparare sa incheiat la un notar public,intre bunica si sotie,eu fiind mentionat in acel act doar ca sot,deci implicit a devenit bun comun....intrebarea mea este urmatoarea....
Eu sunt cel care a platit banii pt tranzactie si implicit onorariul notarului,plus de asta am facut deja investitii in acel tren,materialele pt gard ma costat in jur a 100 de milione,iar mana de lucru nu am mai platit-o pt ca lam facut impreuna cu un var si cu unu dintre fini,instanta va lua in calcul acest lucru???
Si multe altele....le-am achitat banca parintilor sotiei,leam adus imbunatatiri in apartament,parchet usi schimbate in toata casa tot apartamentu zugravit cap coada tot de mine,de acelasi var si de inca doi vecini.....i-am propus sotiei ca terenul sa il lasam pe numele copilului insa nu e de accord....ea deja a luat in lipsa mea si a familiei mele din casa parintilor mei unde locuiam impreuna toate bunurile comune...