avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian1990

Activitate Cristian1990

Buna ziua !
Unchiul meu a fost implicat intr-un accident rutier soldat cu decesul victimei.
Accidentul s-a produs pe un drum comunal,in jurul orei 17, masina mergea in marsarier, victima era pe marginea drumului, in 10 metrii, fara sa observe, probabil se afla in unghiul mort, victima a traversat drumul, in acel moment, a fost lovita si calcata. S-a ridicat, in acel moment unchiul meu a sunat la 112, si a incercat sa-i acorde primul ajutor. la sosirea politiei acesta avea o alcoolemie de 0.15 in aerul expirat. Nu a mai avut antecedente penale, nici permisul suspendat sau retinut.
Care sunt urmarile?
Discuție Art.18 indice 1
dosarul meu aflat la parchet a primit incadrarea in art 18 ind 1.voi mai avea dosar penal sau cazier?cam cat ar mai dura pana imi pot lua permisul?Va multumesc!
cat timp tine un procuror un dosar legat de infractiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul, avand o imbibatie alcoolica de peste 0,8 gr/litru de alcool pur in sange,avand toate probele.analiza sangelui 0,90 prima si 0,80 a doua cat si recalcularea 0,70.??
Răspuns la discuția Recalcularea alcolemiei
instanta de judecata tine cont de recalculare?
Răspuns la discuția Recalcularea alcolemiei
am fost testat cu etilotestul la aprox.2ore de la consum,iar probele de sange la aprox 30 de min dupa oprire,iar proba a doua la o ora fata de prima.

Problema mea este urmatoarea:la sfarsitul lui octombrie 2012 am fost oprit,testat cu etilotestul drager,rezultatul 0,45,iar la probele biologice 0.90 iar a doua 0.80.dosarul este la agentul care m a oprit,inca nu a fost inaintat catre procuror.intrebarile ar fi urmatoarele:
1.mai pot cere recalcularea?ce sfaturi imi dati,sa fac sau nu recalcularea?
2.daca rezultatul in urma recalcularii este sub 0,80 scap de dosarul penal?daca procurorul nu tine cont de rezultatul recalcularii cu ce imi poate fi de folos recalcularea,aici ma gandesc la instanta de judecata,sau politistul care se ocupa de dosar,in baza recalcularii sa mi dea NUP,sau propunere de Nup.Va multumesc!
(am mai postat,rog moderatorii sa mute postul daca incalca anumite reguli.)
Răspuns la discuția puterea judecatoreasca!?
bun,deci judecatorul,poate hotara sa mi suspende si nu anuleze permisul?va multumesc frumos inca odata!

am inteles,imi cer scuze ca am repetat intrebarea,nu am citit cu atentie raspunsul!
Buna seara!
procurorul ma trimite in instanta.
judecatorul hotaraste daca imi anuleaza sau nu permisul/daca imi face sau nu dosar penal?
am fost oprit cand eram la volan,testat cu etilotestul,rezultatul probelor 0,90 respectiv 0,80 a doua proba.nu am cauzat vreun accident sau alte probleme.nu am antecedente penale.intrebarea mea este,poate judecatorul,prin hotararea sa sa ma scoata de sub urmarirea penala,suspendarea si nu anularea permisului si sa fiu pedepsit cu o amenda penala?
Da,pe dumneavoastra va intrebam!Va multumesc!
domnu avocat,pot face o cerere la judecatoria pe raza careia se afla politia la care am dosarul,cererea pentru dovada de conducere?exista aceasta posibilitate?momentan dosarul se afla la politie.Va multumesc!