Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcoolemie 0.15 in aerul expirat, victima decedata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcoolemie 0.15 in aerul expirat, victima decedata

Buna ziua !
Unchiul meu a fost implicat intr-un accident rutier soldat cu decesul victimei.
Accidentul s-a produs pe un drum comunal,in jurul orei 17, masina mergea in marsarier, victima era pe marginea drumului, in 10 metrii, fara sa observe, probabil se afla in unghiul mort, victima a traversat drumul, in acel moment, a fost lovita si calcata. S-a ridicat, in acel moment unchiul meu a sunat la 112, si a incercat sa-i acorde primul ajutor. la sosirea politiei acesta avea o alcoolemie de 0.15 in aerul expirat. Nu a mai avut antecedente penale, nici permisul suspendat sau retinut.
Care sunt urmarile?
s-a deschis un dosar de ucidere din culpa,se vor face cercetari si dupa aceea probabil va fi trimis in judecata.este posibil sa fie o pedeapsa cu suspendare,insa asta numai judecatorul poate decide:)