Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... puterea judecatoreasca!?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

puterea judecatoreasca!?

Buna seara!
procurorul ma trimite in instanta.
judecatorul hotaraste daca imi anuleaza sau nu permisul/daca imi face sau nu dosar penal?
am fost oprit cand eram la volan,testat cu etilotestul,rezultatul probelor 0,90 respectiv 0,80 a doua proba.nu am cauzat vreun accident sau alte probleme.nu am antecedente penale.intrebarea mea este,poate judecatorul,prin hotararea sa sa ma scoata de sub urmarirea penala,suspendarea si nu anularea permisului si sa fiu pedepsit cu o amenda penala?
Dosar penal aveti dinainte sa ajungeti in instanta,aici exista posibilitatea unei amenzi administrative in cazul achitarii lucru destul de posibil in urma unei aparari corespunzatoare daca ne raportam la valoarea probelor pe care le relatati,daca va condamna nu exista posibilitatea amenzii penale.Anularea permisului se face in urma hotararii de condamnare.
bun,deci judecatorul,poate hotara sa mi suspende si nu anuleze permisul?va multumesc frumos inca odata!

am inteles,imi cer scuze ca am repetat intrebarea,nu am citit cu atentie raspunsul!
Gabriela Pintea, Consilier juridic