avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Activitate HelenEffect

Activitate HelenEffect

Răspuns la discuția CHELTUIELI DE JUDECATA
Va multumesc frumos,detaliat si precis raspunsul.Apreciez!=D>
Buna ziua.
Am si eu o nelamurire daca ma poate lumina cineva.Am vazut pe diverse forumuri discutii privind acest aspect legat de cheltuielile de judecata.V-as ruga frumos daca poate cineva sa imi explice cum sta treaba.Adica.spre exemplu,eu am introdus actiunea de divort,ca fiind din culpa comuna..sotia a facut o cerere de acordare a unui termen in vederea pregatirii apararii.Ma gandesc ca ea incearca sa fie doar din vina mea.In situatia asta m-ar putea pune sa platesc cheltuielile de judecata?..dar in ce consta aceste cheltuieli?..plata avocatului ei,restul taxelor platite de ea,etc..ce anume concret?:sorry:Ma gandesc ca nu e un proces in care sa existe vreun castig de vreo parte sau alta,se desface o casatorie si atat.Ar fi culmea sa ma puna sa ii platesc eu avocatul si restul..ca doar n-o pun eu sa isi ia unul.#-o
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Divort-CERTIFICAT MEDICO-LEGAL
Ma bucur si multumesc de raspuns.Asta ar presupune sa imi vad copilul asistat?
Răspuns la discuția Divort-CERTIFICAT MEDICO-LEGAL
- ea mai poate face vreo planagere penala impotriva mea acum?...dupa un an si ceva?..ea nu a beneficiat de nici macar o zi de spitalizare..presupun ca a avut doar cateva zile de concediu medical.
"...crearea unui profil de om agresiv.." ce presupune?ca nu mai imi pot vedea copilul?
Buna seara!
As avea o intrebare cu privire la uzitarea unui astfel de act in cazul unui proces de divort.
In urma unei altercatii,in urma cu un an si ceva,am provocat sotiei o echimoza si o mica zgarietura.In urma scandalului la fata locului a sosit si un echipaj de politie.Dupa constatarea faptelor,sotia a fost intrebata daca doreste sa depuna plangere impotriva subsemnatului,aceasta refuzand acest lucru.De atunci suntem despartiti in fapt,iar eu am intentat cu ceva timp in urma actiunea de divort.Ea ma ameninta pe diverse cai indirect,ca ar fi in posesia unui certificat medico-legal.
- imi puteti spune ce valoare ar avea acest document si daca ar putea exista documentul sus-mentionat,dupa un an de zile de la incidente si in lipsa unei plangeri prealabile?
- cu ce ar putea influenta mersul unui divort,existenta unui asemenea act,cu mentiunea ca am cerut desfacerea casatoriei din culpa comuna?
Mentionez ca nu am cerut decat un program de vizitare al minorului pe care il avem impreuna,pentru care platesc o pensie de intretinere inca de la separarea in fapt si la care nu am avut acces nici macar telefonic,inca de la momentul respectiv.
Buna ziua, am si eu o intrebare in urma unui divort in care sunt implicati si 2 copii fostul sot are program de vizita la domiciliul meu pentru cel mic(1an si 10 luni) 2 week pe luna iar pe cel mare (7 ani) il ia 2 week pe luna la domiciliul sau, astfel eu sunt obligata sa stau la dispozitia lui toate weekendurile din luna . In urma unui proces probabil va putea sa il ia si pe cel mic la el , intrebarea mea este dupa ce varsta poate cere luarea la domiciliu a celui mic si daca in urma procesului eu pot obtine sa ii ia pe ambii copii o data ,cel mult de doua ori pe luna.