avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate luconsta

Activitate luconsta

Ioan Petru Butariu a scris:

Cele 2 plafoane se refera la baze de calcul diferite, care pot fi si egale. Mai sus se specifica ce se intampla in cazul depasirii plafoanelor.
...
Plafonul este acum de 300.000 lei.


Buna ziua,

Pentru ca ma intereseaza si pe mine exact aceeasi problema, puteti sa-mi spuneti, va rog, concret, in acest moment care sunt cele 2 plafoane in lei (nu stiu ce de in lege se mai complica sa spuna si plafonul in EURO cand se calculeaza la un curs de acum 100 de ani...)

Adica
- plafon PFA trecere de la norma de venit la sistem real: 300.000 lei?
- plafon PFA de la care devine platitor de TVA: 300.000 lei?

Multumesc.
Lucian
Multumesc pentru raspuns, acesta rezolva pct. 2, dar pentru pct. 1 ma puteti ajuta?... adica exista vreo lege/reglamentare care sa explice ce pot scrie?... adica daca numele societatii este "X SRL" pot sa scriu pe caseta luminoasa "La melci" sau orice alt text? (fara sa fie nevoie de inregistrare la OSIM?)
Buna seara,

Din ce am mai citit pe acest forum am aflat ca denumirea firmei si reclama luminoasa pot contine nume/texte diferite.

Ma puteti ajuta cu urmatoarea informatie?: Ce acte necesare sau ce lege reglementeaza partea de "reclama".

Mai exact ma intereseaza 2 aspecte:
1. Cum/de unde se obtine aprobarea pentru partea de text - ce text pot sa scriu in acel banner/firma luminoasa
2. Cum/de unde se obtine aprobarea pentru amplasarea casetei luminoase pe propria cladire si eventual daca vor exista costuri/taxe anuale sau exista doar o plata unica.

Multumesc.
Multumesc pentru raspunsuri.
Stiu ca la rezilierea unui contract cu operatorul de telefonie mobila inainte de expirarea termenului se paltesc tot felul de taxe dar ce se intampla daca am prelungit contractul si intre timp am ramas somer si nu imi mai permit sa platesc abonamentul? Poate fi invocata "forta majora" pentru a rezilia contractul fara a plati alte penalitati?