avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate b1o9g8d6an

Activitate b1o9g8d6an

Buna ziua,

Am inceput demersurile pt.achizitia unui imobil prin credit imobiliar.Banca a cerut de la proprietar unele acte printre care si cartea funciara. M-am uitat si eu prin ea si am o nedumerire la sectiunea proprietari.Pe prima pagina apare actualul propretar, nu sunt obligatii asupra imobilului,dar fostii proprietari dupa achizitia de actualul ,mai apar inca 7 nume+ 2 banci.Ultima inscriere este chiar de luna trecuta unde apar 2 persoane,sot si sotie cred si scrie ''Intabulare drept de proprietate,dobandit prin conventie ,cota actuala 1/19.Ce inseamna acest lucru ? Multumesc
Răspuns la discuția Masina sub sechestru
Buna ziua,si multumesc pentru raspuns.

Am facut contract de vanzare-cumparare,iar comodat-ul l-am facut pentru a circula cu masina pana o sa-i achit taxa de mediu pentru a o trece pe numele meu.In situatia de fata,eu daca ma prezint la executorul judecatoresc cu actul de vanzare cumparare acesta mai are vreun drept asupra masinii ?Sau sa zicem ca ii achit taxa de mediu si automat masina trece pe numele meu ar mai fi aceasta problema?Cand am cumparat-o am trecut-o la finante pe numele meu,presupun ca daca s-a putut in momentul acela, masina nu era sub sechestru la data respectiva.

Va multumesc
Buna seara,

Acum cateva luni am cumparat o masina la care trebuia sa platesc taxa de mediu ca sa o trec pe numele meu.Am facut contract de vanzare-cumparare,comodat,iar la financiar am transcris-o pe numele meu.A ramas sa o trec si la politie tot pe numele meu dupa ce ii achit taxa de mediu.Intre timp am fost oprit in trafic de politie si am aflat ca masina este pusa sub sechestru pt ca fostul proprietar care inca apare in actele masinii ar avea ceva probleme,iar masina este pusa sub sechestru.Mi s a facut proces verbal cum ca ar trebui sa ma prezint in cel mai scurt timp cu cheile la executorul judecatoresc.Intrebarea mea este,daca as intampina probleme chiar daca am contractul de vanzare cumparare si ce ar trebui sa fac in prima faza sa rezolv aceasta problema?

Va multumesc
Buna ziua,

Am o problema cu un vecin care creste pasari in curte,mai exact gaini si cocosi,pasari care fac o galagie de nedescris incepand cu ora 4 dimineata si nu ma pot odihni.Locuiesc intr-o zona rezidentiala la 1km de oras.Imi puteti spune va rog daca aceasta lege se aplica si in situatia de fata? Mai exact :

''26) tulburarea liniştii locatarilor intre orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuinţele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat in imediata vecinătate a acestora;''

Va multumesc