Forum Discuţii juridice Executare silită Masina sub sechestru
Discuție deschisă în Executare silită

Masina sub sechestru

Buna seara,

Acum cateva luni am cumparat o masina la care trebuia sa platesc taxa de mediu ca sa o trec pe numele meu.Am facut contract de vanzare-cumparare,comodat,iar la financiar am transcris-o pe numele meu.A ramas sa o trec si la politie tot pe numele meu dupa ce ii achit taxa de mediu.Intre timp am fost oprit in trafic de politie si am aflat ca masina este pusa sub sechestru pt ca fostul proprietar care inca apare in actele masinii ar avea ceva probleme,iar masina este pusa sub sechestru.Mi s a facut proces verbal cum ca ar trebui sa ma prezint in cel mai scurt timp cu cheile la executorul judecatoresc.Intrebarea mea este,daca as intampina probleme chiar daca am contractul de vanzare cumparare si ce ar trebui sa fac in prima faza sa rezolv aceasta problema?

Va multumesc
Este hazardat a emite raspuns la obiect,necunoscand documentele de la dosarul de executare silita
Contactati executorul judecatoresc si clarificati data sechestrului in raport de data incheierii actului de tranzactionare bun mobil
Daca asupra auto a fost dispusa masura sechestrului asigurator,de regula,trebuie sa va conformati sa puneti la dispozitia executorului bunul mobil
Am facut contract de vanzare-cumparare,comodat,

Concret ce document ati incheiat deoarece primul contract de vanzare vizeaza transferul dreptului de proprietate caz in care bunul mobil se inregistreaza pe rolul fiscal al proprietarului ,iar in cazul contractului de comodat se transfera numai dreptul de folosire a bunului mobil-situatie in care utilizatorul acestuia nu are calitatea si dreptul de proprietar,pe cale de consecinta nu poate inregistra bunul mobil la autoritatea fiscala
Buna ziua,si multumesc pentru raspuns.

Am facut contract de vanzare-cumparare,iar comodat-ul l-am facut pentru a circula cu masina pana o sa-i achit taxa de mediu pentru a o trece pe numele meu.In situatia de fata,eu daca ma prezint la executorul judecatoresc cu actul de vanzare cumparare acesta mai are vreun drept asupra masinii ?Sau sa zicem ca ii achit taxa de mediu si automat masina trece pe numele meu ar mai fi aceasta problema?Cand am cumparat-o am trecut-o la finante pe numele meu,presupun ca daca s-a putut in momentul acela, masina nu era sub sechestru la data respectiva.

Va multumesc
Chiar daca acum achitati taxa,este tardiv deoarece aceasta deja se afla sub sechestru asigurator si pana nu se solutioneaza cauza ce are ca obiect actele /actiunile proprietarului din actele de identitate ale bunului mobil,acesta nu va mai putea fi utilizat
pana sa mergeti la executor puteti intral aici sa faceti si dvs niste verificari [ link extern ]

selectati cauta ipoteca mobiliara - bun - bun autovehicul - serie sasiu si vedeti daca apar sarcini in aegrm.

La vanzare vi s-a prezentat si un certificat fiscal? pentru ca fara certificat fiscal orice vanzare este nula...