avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Activitate lucretia_constantin

Activitate lucretia_constantin

un angajator refuza inregistrarea cerereii de eliberare si eliberarea adeverintei de vechime . Ce pot face in acest caz ?(am avut un contract pe perioada determinata)
am avut un contract de munca pe perioada determinata, respectiv de 12 luni .
In urma unor neintelegeri cu conducerea institutiei , mi-am dat demisia dupa 7 luni . Am dreptul la somaj? cu ce articol din lege inceteaza in acest caz contractul de munca ????
multumesc anticipat pentru raspunsuri .
Pe scurt:
- sotia moare in august 2008. Raman ca mostenitori sotul si 3 copii, pe care ii cheama A,B si C. Doar C da declaratie de acceptare succesiune in termen legal de 6 luni , sotul si ceilalti 2 copii nu dau aceasta declaratie.
-in 2015 moare si sotul . Copilul C introduce actiune in instanta pentru dezbaterea succesiunii si cere printre altele ca in baza declatatiei de acceptare a mostenirii dupa mama , sa fie considerat drept unic mostenitor al acesteia, iar in cazul succesiunii dupa tata , mostenitorii sa fie toti copiii-respectiv A,B si C
Intrebare : C poate sa-si inlature tatal de la mostenire ca sot supravietuitor (in 2008 era valabila Legea nr. 319/1944 pentru dreptul de mostenire al sotului ?)
Care vor fi cotele finale ale fiecaruia dintre mostenitori ?
VA MULTUMESC ANTICIPATPENTRU RASPUNSURI !
Discuție Limba romana !
este corect spus : secretul confidentialitatii ????(spus de un avocat!)
Discuție Succesiune
suntem 3 frati .
Mama a decedat in 2008 - un frate a depus declaratia de acceptare a mostenirii in termen de 6 luni de la deces , iar ceilalti doi frati si tata NU au depus aceasta declaratie
Tata a decedat in februarie 2015, iar in august a.c. s-a inceput procedura de succesiune dupa ambii parinti
Se pare ca se va ajunge in instanta , deoarece mostenitorii(fratii) nu se inteleg intre ei asupra masei succesorale
in ce mod influenteaza existenta Declaratia de acceptare a mosterii dupa mama , procentele care revin fiecarui frate ?????Care sunt procentele finale ale fiecaruia dintre frati ???

Va multumesc anticipat .


acum 2 ani am depus actele de pensionare pentru ca intruneam conditia de vechime in munca . La anul , in 2016 voi implini 63 de ani , deci voi intruni si conditia de limita de varsta . As dori sa primesc raspuns la urmatoarele Intrebari: -la anul mi se va recalcula pensia ??
-in prezent nu am primit decizia de pensionare in original , iar cand am facut cerere la casa de pensii in vederea eliberarii acestei decizii, mi s-a raspuns ca voi primi o copie . De ce nu se elibereaza originalul ??

Va multumesc anticipat !!
Suntem 3 frati .Acum 2 luni tatal nostru a decedat . Certificatul de deces a fost ridicat si a ramas la unul dintre copii (cel in grija caruia parintele a fost timp de 7 ani)
Acum , unul dintre frati insista sa i se dea o copie dupa acest certificat.(chiar este indignat ca nu o primeste copia)
La ce ii poate folosi aceasta copie? Ce poate face cu ea?
actul de donatie este semnat de mama si de tata!
Buna ziua! Doresc sa fac succesiunea dupa mama mea. Tata este in viata si mai am doi frati. Parintii mei au avut in proprietate un apartament si o casa + 500mp .in 2005 s-au hotarat sa-mi doneze casa+terenul ,ei ramanad in proprietate doar cu apartamentul . Avand in vedere faptul ca in actul de donatie este mentionat faptul ca „noi donatorii declaram ca scutim de raport pe donatara ,urmand ca aceasta sa dispuna de cotitatea disponibila conf art 751 C Civil”(act de donatie incheiat in data de 11.08.2005), donatia mea intra in masa succesorala(mama a decedat in 22.08.2008, si pana la data prezentei nu am facut succesiunea dupa dansa) ?
Va rog mult sa ma lamuriti. Multumesc anticipat!