Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

suntem 3 frati .
Mama a decedat in 2008 - un frate a depus declaratia de acceptare a mostenirii in termen de 6 luni de la deces , iar ceilalti doi frati si tata NU au depus aceasta declaratie
Tata a decedat in februarie 2015, iar in august a.c. s-a inceput procedura de succesiune dupa ambii parinti
Se pare ca se va ajunge in instanta , deoarece mostenitorii(fratii) nu se inteleg intre ei asupra masei succesorale
in ce mod influenteaza existenta Declaratia de acceptare a mosterii dupa mama , procentele care revin fiecarui frate ?????Care sunt procentele finale ale fiecaruia dintre frati ???

Va multumesc anticipat .

Lipsa declaratiei poate fi complinita prin dovezi care sa probeze acceptarea tacita a succesiunii si astfel nu vor fi influentate cotele celor 3 frati.

In final ar trebui ca cei 3 frati sa imparta egal mostenirea (1/3).