Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesiune

Pe scurt:
- sotia moare in august 2008. Raman ca mostenitori sotul si 3 copii, pe care ii cheama A,B si C. Doar C da declaratie de acceptare succesiune in termen legal de 6 luni , sotul si ceilalti 2 copii nu dau aceasta declaratie.
-in 2015 moare si sotul . Copilul C introduce actiune in instanta pentru dezbaterea succesiunii si cere printre altele ca in baza declatatiei de acceptare a mostenirii dupa mama , sa fie considerat drept unic mostenitor al acesteia, iar in cazul succesiunii dupa tata , mostenitorii sa fie toti copiii-respectiv A,B si C
Intrebare : C poate sa-si inlature tatal de la mostenire ca sot supravietuitor (in 2008 era valabila Legea nr. 319/1944 pentru dreptul de mostenire al sotului ?)
Care vor fi cotele finale ale fiecaruia dintre mostenitori ?
VA MULTUMESC ANTICIPATPENTRU RASPUNSURI !
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
Daca A, B si tatal nu au facut nimic care sa ateste ca au acceptat tacit mostenirea atunci ii poate inlatura de la mostenire.