avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate iulia43

Activitate iulia43

Am un dosar de executare silita la un executor si nu mai pot sa platesc rata care o am in angajamentul de plata.ce se poate intampla daca platesc mai putin fiind in somaj acum.Va multumesc.
Am un credit la [editat]Bank,inca de la inceput am avut probleme cu el,in ccontract aveam dobanda variabila la 6luni,cei de la banca un si ceva imi modificau dobanda la 3 luni,am fost la ei au modificat-o cum era in contract.Anul trecut am facut o restructurare ptr 6 luni ca eram in imposibilitate de plata,mi-au aprobat restructurarea si in schimb mi-au marit creditul cu 12 luni si un comision lunar de 11.56lei.ce vreau sa intreb,este normal sa se introduca ac.clauza in contract si ce artrebui sa fac.Va multumesc si astept raspuns.
Daca am fost in somaj si intre timp mi-am gasit servici si mi s-a facut contract de munca pe perioada determinata.Intrebarea mea este daca in cazul in care angajatorul nu imi mai prelungeste contractul pot beneficia de restul de somaj ce mi-a ramas.Va multumesc si astept raspuns.
Am un prieten si are probleme cu fosta lui sotie de care este divortat de 2 ani.Copii nu a avut cu ea dar cand s-au casa torit ea era bolnava de schizofrenie paranoida.Dupa divort instanta l-a obligat sa-i plateasca pensie de intretinere ptr ca este in imposibilitate de munca.Ea are pensie de boala,el fiind obligat sa-i plateasca o pensie de 600 de lei pe luna.
problema se pune ca lui i s-au diminuat veniturile salariale,a deschis proces de micsorarea pensie,i-a venit si hotararea dar ea l-a dat pe mana politiei ca nu vrea sa-i plateasca pensia,desi el i-a trimis ca are chitantele care le-a depus la posta.Ceea ce vreau eu sa va intreb este urmatoarea intrebare,se poate face vreo expertiza medico-legala din care sa reiasa daca ea este intradevar bolnava,ptr .ca un om bolnav nu ar duceo capul sa ffaca reclamatie la politia si toate celelalte rautati care le face ea.Va multumesc si astept raspuns.
Dupa ce perioada se prescrie o datorie si cum poti sa afli de aceasta prescriere.Va multumesc.
Mentionez ca sunt divortata si nu am nici-un bun pe numele meu.
Am avut un credit la banca si nu l-am putut achita din cauza scaderii salariului.Nu am platit de 3 ani si banca m-a dat la o firma de recuperare si anume [editat].Va rog sa-mi spune-ti ce se poate intampla daca nu pot sa platesc acum fiind in somaj.Astept raspuns.