avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate ionutandrei1985

Activitate ionutandrei1985

in ce zona stati in iasi ? intreb asta pentru ca in urma cu aproximativ o saptamana in blocul in care locuiese am auzit tipetele unei femei, o cearta, zgomot de lucruri trantite/ sparte. am sunat la 112, dar pana m-a sunat un echipaj a trecut cam o ora. dupa un timp, in apartamentul cu problema era liniste, probabil si pentru ca deja era o ora tarzie.
multumesc!
si totusi daca fac dovada lipsei la termen, si mai ales ca nu aveam de unde sti ca e ultiumul termen, cum pot face apel ?ar fi trebuit sa imi fe comunicate in termen motivele incheierii.
buna ziua!
cine ma poate ajuta cu o problemajuridica, intr-un proces avand ca obiect ordonanta presidentiala, la ultimul termen nu am putut veni, motivat de faptul ca lucram, am cerut amanare, totusi instanta nu a tiunut cont de acest aspect, nici nu aveam de unde sa stiu caq este ultimul termen.
la cateva zile am primit incheierea., pe care scrie "....apel in 5 zile de la pronuntare.."
as vrea sa stiu, in acest caz, termenul de 5 zile, pentru depunere apel, incepe de la comunicarii (data la care am primit incheierea prin posta), sau de la data poronuntarii sentintei.
ce lege se aplica in acest sens?
multumesc!
multumesc!
intr-o actiune de stramutare, prin admiterea cererii, si stramutarea dosarului se poate cere plata cu titulu de cheltuieli de judecata (taxa de timbru judiciar) obligand intimata la plata acestor taxe catre petent ?multumesc.
daca o persoana a fost scutita in mod abuziv, de la taxa de timbru, ce institutie ar trebui instiintata ?
ce lege se aplica privind solicitarea unei actiuni ca nefondata intru-un proces de ordonanta presidentiala si evacuare, privind respingerea actiunii,ca nefondata, intrucat paratul nu mai locuieste in acel imobil, reclamantul fiind singurul care detine accesul total la acel imobil?
pentru un proces de evacuare cu ordonanta residentiala se poate face stramutare catre o alta instanta egala in grad, pe motive de banuiala legitima? inalta curte de casatie are si astfel de dosare pe rol ?multumesc !