Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scutire de la taxa de timbru in mod abuziv
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scutire de la taxa de timbru in mod abuziv

daca o persoana a fost scutita in mod abuziv, de la taxa de timbru, ce institutie ar trebui instiintata ?
Niciuna. Instanţa este suverană în aprecierea probelor care atestă îndeplinirea condiţiilor pentru acordarea ajutorului judiciar.

Dacă partea care a solicitat ajutorul a depus înscrisuri false, atunci puteţi sesiza parchetul.
Si instanta care a acordat scutirea poate reveni asupra deciziei. Sau dispune restituirea, fapt pe care instanta il face cunoscut celui caruia i-a acordat scutirea inca de la data acordarii ei.
Art 17 alin. 2 OUG 51/2008.
multumesc!