Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen apel - data de la care curge termenul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen apel - data de la care curge termenul

buna ziua!
cine ma poate ajuta cu o problemajuridica, intr-un proces avand ca obiect ordonanta presidentiala, la ultimul termen nu am putut veni, motivat de faptul ca lucram, am cerut amanare, totusi instanta nu a tiunut cont de acest aspect, nici nu aveam de unde sa stiu caq este ultimul termen.
la cateva zile am primit incheierea., pe care scrie "....apel in 5 zile de la pronuntare.."
as vrea sa stiu, in acest caz, termenul de 5 zile, pentru depunere apel, incepe de la comunicarii (data la care am primit incheierea prin posta), sau de la data poronuntarii sentintei.
ce lege se aplica in acest sens?
multumesc!
codul de procedura civila....daca a mentionat de la pronuntare, termenul de apel nu curge de la comunicare, ci din ziua pronuntarii.
si totusi daca fac dovada lipsei la termen, si mai ales ca nu aveam de unde sti ca e ultiumul termen, cum pot face apel ?ar fi trebuit sa imi fe comunicate in termen motivele incheierii.
Art. 999 Calea de atac in procedura ordonantei presedintiale

Alin(1) Dacă prin legi speciale nu se prevede altfel, ordonanţa este supusă numai apelului în termen de 5 zile de la pronunţare, dacă s-a dat cu citarea părţilor, şi de la comunicare, dacă s-a dat fără citarea lor.
multumesc!