avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate Raluramo

Activitate Raluramo

Buna ziua, ma aflu in perioada de plata stimulent insertie si doresc sa reintru in concediu de crestere copil de la 1 august.
Avand in vedere ca lucrez, desi legea imi da dreptul sa ma intorc in CIC, angajatorul are dreptul legal sa imi refuze cererea de reintrare in CIC? Multumesc
Buna seara, va rog sa ma ajutati cu opinii pe urmatoarele subiecte.

1) care este termenul limita pana la care ma pot inscrie pe tabloul avocatilor (sunt avocat stagiar promotia 2013)?

2) am inceput un internship la o firma de avocatura, dar nu doresc sa semnez cu ei un contract de colaborare, deoarece nu reprezinta angajatorul cu care mi-as dori sa raman 2 ani.
Pe de alta parte, nu pot depune dosarul fara sa am un contract de colaborare. Ce pot face in acest sens? Pot apela la Barou sa imi recomande un avocat?

Multumesc frumos
Raluca

Buna ziua, unde pot gasi info despre grila de salarizare pentru studentii la INM (auditor)? Mai exact daca sunt admisa dupa examenul din toamna la INM ce salariu voi avea? Multumesc
Multumesc frumos pentru raspuns
Buna seara, doresc sa depun o adresa la Tribunal pentru anulare comision risc, comision abuziv din partea unei banci (mentionez ca am incheiat demersurile pentru rezolvarea pe cale amiabila, iar raspunsul bancii a fost negativ)
1. ma puteti ajuta cu un model de astfel de adresa?
2. o pot depune eu ca si persoana fizica sau trebuie depusa e un avocat?

Multumesc