avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate gabyela29

Activitate gabyela29

Trebuie depusa o notificare scrisa de mana catre dl comandant in care soliciti sa fie trecut in baza lor de date faptul ca ai instrainat masina, anexezi copii de pe contract, fisa fiscala si CI si o taxa de 5 lei pentru ca ei iti vor raspunde la cerere.
IlieBC, ce ai mai rezolvat cu contestatia?
Răspuns la discuția Contestatie amenda rovinieta
Offf ce bataie de cap. Dar tu te ai prezentat la tribunal cand s a judecat?
Răspuns la discuția Contestatie amenda rovinieta
Felicitari pentru castigarea procesului! Chiar daca ni se pare logic sa il castigi in situatia data, se pare ca unii nu au avut norocul tau.
Urmeaza sa inaintez si eu o plangere tot pentru aceeasi problema (masina vanduta acum 3 ani, facut actele la primarie, primit amenda pentru rovinieta azi :( )
Eu am gasit un model de contestatie dar nu e specificat niciun articol de lege. La urma urmei nu suntem avocati, dar daca tot vorbim aici si ai si avut castig de cauza, tu ai mentionat vreo lege in contestatia ta?
Răspuns la discuția Radiere autoturism in instanta
Buna!
Mersi pentru raspuns, dupa 3 ani :))) uitasem ca am scris aici.
Am revenit pentru ca s a intamplat ce ma asteptam si anume am primit amenda pentru rovinieta... Nu am de ales decat sa contest amenda desi din ce am mai citit pe aici, nu e 100% ca o pot anula, ci e posibil sa nu imi fie admisa cererea, depinde de judecator.

Intrebarea mea ar fi, una de om simplu care n are nicio treaba cu legile astea, in plangerea mea e musai sa mentionez vreun articol de lege? Practic eu ma bazez pe faptul ca nu sunt proprietarul si nici utilizatorul si pentru asta anexez copie de pe contract de vanzare cumparare si fisa fiscala. De asemenea, cer sa se judece in lipsa mea, pe baza actelor depuse. Care ar fi temeiul legal?!
L-ai chemat in judecata pe cumparator? Vreau sa fac si eu acelasi lucru si am nevoie de modelul de cerere, daca ma poti ajuta.
Am vandut o masina anul acesta si am facut doar radierea fiscala nu si cea la politia rutiera, nestiind foarte bine cum se procedeaza. Dupa o perioada, m-a cautat actualul proprietar (nu cel caruia i-am vandut eu, ci al treilea), care vrea sa inmatriculeze masina dar nu poate din cauza ca persoana care i-a vandut-o are datorii la primarie si nu ii poate elibera fisa fiscala necesara inmatricularii. Am realizat ca orice amenda si chiar si impozitul vor veni tot la mine, intrucat numerele imi apartin in continuare. De aceea, vreau sa solicit in instanta radierea numerelor pentru a evita orice problema. Spuneti-mi va rog unde sa merg exact, care este procedura, eventual un model de cerere, ce acte mi-ar trebui, pe cine ar trebui sa reclam pe cel caruia i-am vandut masina sau pe cel cu datorii care nu vrea sa coopereze, daca se poate judeca in lipsa, orice detaliu care mi-ar putea folosi. Multumesc.