Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere auto - chemare in judecata a cumparatorului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere auto - chemare in judecata a cumparatorului

Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati, dupa aproape 6 ani mi-am luat inima in dinti si vreau sa rezolv o problema. In 2005 am vandut o masina unei persoane, incheind un contract de mana si pastrand cartea masinii, persona respectiva a vandut-o mai departe si teoretic masina nu mai exista momentan. Vreau sa depun cerere la tribunal pentru a o putea scoate de la impozit.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un model de cerere, nu m-am mai intalnit cu asa ceva pana acum si vreau sa fie totul facut corect.
Va multumesc anticipat, cu stima, chivui.
Exista varianta mult mai rapida si mai economica
Contactati personal serviciul evidenta auto,detaliati succesiunea evenimentelor;
autoritatea va elibera dovada ,in baza careia autoritatea fiscala dispune radierea auto din evidenta fiscala
Mersi de raspuns, dar de la Politie mi s-a spus ca asta e singura varianta ....
P.S. acum am sunat la evidenta auto si au spus ca nu au ce sa-mi elibereze ....
chivui, utilizator
L-ai chemat in judecata pe cumparator? Vreau sa fac si eu acelasi lucru si am nevoie de modelul de cerere, daca ma poti ajuta.
Buna ziua.
Am vandut o masina la sfarsitul anului trecut prin contract V-C iar pe talon nu s-a trecut -instrainat catre-. Eu vreau sa-mi recuperez numerele pentru care am chitanta platita pentru un an de zile si sa stiu ca si-a inmatriculat-o sa nu ma trezesc cu amenzi acasa, de curand expirand si rovinieta. Noul propietar nu mai raspunde la telefon iar cei de la politie m-au indrumat sa fac actiune in instanta.
S-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare?
Cred ca o sa fac actiune in instanta sa-i puna in vedere sa si-o inmatriculeze daca asta e singura solutie. Masina s-a vandut acum 6 luni de zile.