avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate carmenstefania

Activitate carmenstefania

buna ziua, doresc sa va comunic ca de la refuzul din partea casei de pensii bucuresti si prin Ordin al CNPP, de restrictionare, prin emiterea a celor doua acte normative ce incalca legea, i-am chemat in judecata (prin forte proprii, doar informandu-ma despre legi) si la doua saptamani de la depunerea chemarii in judecata a celor doua parate, in tribunal , mi-au dat biletul de tratament in statiune gratuit, dar nu voi renunta la proces pentru ca vreau ca toti ca mine sa beneficieze si am solicitat anularea actelor normative ilegale!!! Uneori si frica de justitie ii face(pe functionarii publici) sa respecte LEGEA!!!
si specific ca din raspunsul primit de la casa de pensii Bucurest si de la CCPP mi s-a comunicat ca NUMAI 15% din beneficiarii legilor speciale(cum este cazul meu) vor putea avea acest bilet gratuit de tratament!!! Deci , cf. deciziilor acestor doua Institutii se limiteaza , adica vor fi "beneficiari " REFUZATI !!!! repet legea trebuie respectata intocmai si NU modificata sau restrictionata dupa niste acte normative inferioare ierarhic legii!!!!
buna ziua, Nici un act normativ , inferior legii in ordine ierarhica NU poate modifica sau anula prevederile dintr-o lege !!!
Buna ziua, exact la acest D.L. actualizat, la care sunt beneficiara printr-o decizie si la care mi se incalca de Casa Nat.. de Pensii si Casa de Pensii Bucuresti prevederile art.8(2) d) in mod cu totul abuziv prin H.G.51/2024 si Ordin al Pres. Casei de Pensii Buc. nr.196/25.01.2024 , prin introducerea a unor criterii de selectie la obtinerea bilet trat. pe motiv de economie!! desi Legea specifica clar , dreptul anual, fara alte restrictii sau limitari., ori Legea este ierarhic superioara acesto normative care nu o pot modifica, doar eventual ajuta la aplicarea ei. multumesc pentru raspuns
Casa Nationala de Pensii a limitat (dupa bunul plac !!!) printr-un Ordin al Presedintelui anumite beneficii prevazute in art.8 (2) d), prin introducerea unor criterii (abuzive) Adica "anual" cum este prevazut in D.L. limiteaza la "numai 2 ani" si limitare in functie de valoarea pensiei titularului .Prioritate pentru cei cu pensie sub 1281 lei (sunt avantajati printr-un punctaj ) si toate astea pe motiv ca se fac "economii la buget" Dar de ce nu s-ar face si economii si prin eliminarea pensiilor speciale!! multumesc pentru raspuns
buna ziua
stiu ca o lege prevaleaza in fata oricaror H.G., Ordonante sau Ordin intern emis de o Institutie de Stat.( respectiv prevederile dintr-o lege nu pot fi anulate de asemenea acte) Va rog sa fiu informata daca asa este
multumesc
sunteti elegant spus de "moda veche" sau in opinia mea fara pretentie de persoana educata!!! o persoana n-o cauti in geanta sau control corporal !!! e de "rasul curcii"!!! ati auzit de scanner ????
controlul "riguros de protectie " se face cu tehnologia moderna si civilizata .... scanner ca la aeroport sau alte Institutii ce necesita asta , dar nu ca acum 50 de ani !!! " sa controlezi femeile in genti!!!!
Nu sunt de acord cu opinia dvs. si asta pt.ca, nu exista nici un anunt in sensul acesta afisat la intrare , inainte de a-mi cumpara biletul.Cu greu am obtinut returnarea banilor, consider ca un muzeu care pretinde ca expune tablouri de valoare , poate si este de preferat , pentru respectul acordat vizitatorilor sa-si doteze intrarea cu un scanner .Este o metoda moderna , des utilizata in marile muzee ale lumii si in felul acesta nu sunt "umiliti" la intrare vizitatorii. In ultimul rand , exista posibilitatea ca un potential vizitator sa detina obiecte interzise sub imbracaminte si atunci care este rolul "stupid" de a-l controla numai in geanta? Deci scannerul este in opinia mea singura metoda civilizata la intrarea intr-un muzeu
este legal din partea unui muzeu , pe motiv ca are expuse tablouri de valoare , sa pretinda vizitatorilor sa deschida si sa verifice continutul , sa vada daca exista sticle cu lichid, apa , sau daca are creme? Consider ca , civilizat si in respect fata de vizitatori , trebuiau sa existe montate scannere de catre organizatori