avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate laura_laura96

Activitate laura_laura96

Bună ziua doresc să vă întreb dacă se poate să fiu pfa fără punct de lucru
de exemplu eu sunt cosmeticiana și doresc să merg la client acasă sau să le chem la mine acasă În funcție de preferințele lor
credeți că se poate fără să am un punct de lucru ? Eventual doar un sediu Adică la mine acasă (stau la curte).. mulțumesc
Pot intabula un apartament ,in care a funcționat o firma ,ca spațiu comercial 7 ani apoi 2 ani a fost închis iar acum Vecinul de lângă mine nu mi mai da semnătura
Se poate intabula ca și spațiu comercial și apoi sa funcționez fără sa mai trebuiască semnătura acestui vecin?
Ok mulțumesc mult pt răspuns
Buna seara
Am avut salon frumusete timp de 7 ani,acum vreau sa desfiintez coafor si manichiura si sa ramana doar cabinet cosmetic ,deasemenea sa inchid punctul de lucru ca salon si sa devin pfa ,voi plati impozit la fel ca pana acum pe tot apartamentul ,daca eu desfasor activitatea doar intr o camera?
Mentionez ca Apartamentul e cu 2 camere si plateam 3000lei/an
Multumesc astept raspuns
dar pe strada este voie sa se fumeze?..vad ca nimeni nu mi da un raspuns concret...salonul are intrare pe afara.. e domeniu public acolo nu mi pot interzice asta..eu vreau sa stiu daca legal are vreun drept,dar mai bine imi sun avocatul ca vad ca fiecare isi da cu parerea dar nimic concret..afis am pus pe usa ca in int nu se fumeaza ca asa e legea,dar afara nu am cum sa pun afis
intr un metru patrat de intrare unde poate fi pus locul de fumat?
cu ei nu se poate discuta stiu doar sa tipe..inteleg sa nu mai las angajatii sa fumeze acolo dar la cliente nu le pot spune asa ceva,destul e criza si sunt f putine cliente,le mai alung si eu cu treaba asta?
locul de fumat nu poate fi decat in fata salonului ca nu ma pot duce la vecini la geam sa fumez..si eu sunt proprietar ca si ei....eu nu am drepturi? ca daca locuia acolo o pers fizica si fuma non stop pe balcon cum era? nu pot interzice asta..atata timp cat guvernul nu a facut o astfel de lege banuiesc ca nu poate interzice nimeni sa fumezi afara..
intrarea salonului are cam un metru si un pic..unde se poate amenaja locul de fumat intr un metru ..deasupra salonului am acoperis si protejeaza de ploaie cand se iese la fumat
dar vreau sa mi spuneti daca exista vreo posibilitate legala sa inchida salonul atata timp cat am aprobarile lor si toate actele in regula..
multumesc
buna ziua
am un salon de cosmetica la parterul unui bloc am toate actele necesare si acordurile vecinilor,functioneaza de 1 an si jum,dar acum cateva luni vecinul de langa a cerut sa nu mai fumeze lumea in fata salonului(mentionez ca intrarea este prin ext blocului) si balconul lui este chiar langa salon..pe timp de vara am trimis clientii in gradina,dar acum pe timp de iarna cand ploua sau ninge nu pot sa ii trimit tot acolo,si nu pot sta tot timpul la usa sa urmaresc cine vine cu tigarea de afara ,am luat scrumiera de la intrare ca asa au vrut ei,apoi a venit opc ul si a spus ca amenda e de 500 lei ca nu avem scrumiera,am pus o la loc si a inceput sa tipe in salon ca nu vor sa mai fumam acolo
acum administratorul blocului ne spune ca s a facut plangere la asociatia de proprietari pt suspendarea activitatii firmei deoarece fumam afara,,ce sa cred?
care are dreptate,poate sa suspende acticitatea firmei din cauza asta? ca deocamdata stiu ca fumatul afara nu e interzis..multumesc astept raspuns