avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate suine

Activitate suine

Buna ziua ,
parintii mei vor sa faca iesirea din indiviziune pentru teren intravilan si extravilan.
E vorba de un teren si intravilan si extravilan care a apartinut bunicii supravietuitoare.
Aceasta nemaiputand sa stea singura la tara(acum mai bine de 25 ani) a luat-o tata, ceilalti 6 frati fiind de acord si sa i-a el tot ce-i revine bunicii. (totul verbal)
Asa ca bunica a ajuns la noi ,neavand nici un venit,parintii mei ingrijind-o si intretinind-o aproape 18 ani .
Acum cu ocazia "impartirii " cu acte in regula a pamantului, toti fratii in afara unuia nu vrea sa cedeze ce au vorbit, dimpotriva tinand pe toti pe loc de aproape 5 ani la notariat.
Acum tata merge pe cale judecatoreasca sa-si i-a partea de pamant si partea bunicii.
Intrebarea mea este: exista in legislatie vreo "portita" care sa -i dea tatalui meu de drept partea bunicii doar pe declaratiile celorlalti frati (martori) fara a fi nevoie de "parerea" celuilalt ?
Mentionez ca pe terenul intravilan in 1996 tata a demolat casa bunicii (cu acordul tuturor fratilor (nefiind atunci acte pe case la tara) si de cativa ani a facut o casa,mutandu-se acolo.
Va multumesc si astept raspunsul d-voastra.

Concediu medical intervenit in timpul delegarii sau detasarii intrerupe aceasta(delegarea sau detasarea). Mentionez ca sunt functionar public.
Răspuns la discuția arandare
Va multumesc! notificare catre cine trebuie adresata? Copia de la primarie e valabila pentru actiunea in instanta? poate fi considerata ca "titlu executoriu"? Va rog daca puteti sa-mi raspundeti. Va multumesc
Discuție arandare
Tatal meu a dat in arenda un teren in extravilan in anul 2011. Dar nu a primit un contract de arenda in original. El a stiut ca arendasul trebuie sa-i dea partea lui de contract si tot arendasul trebuie sa-l inregistreze la consiliul local.
Tot asteptand contractul, in cele din urma am dedus ca acesta a ascuns acest contract .
Problema este ca arendasul nu-si respecta obligatiile. Vreau sa intreb :cum putem sa obtinem partea de contract ce-i apartine tatalui?
Unde ne putem adresa? Trebuie ca si arendasul si arendatorul sa-si inregistreze contractul la consiliul local?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Buna ziua,
Doresc sa fac iesirea din indiviziune pentru un teren intra si extravilan dar nu e posibil pe cale notariala (nu doresc toti fratii, rea credinta).
Ce inseamna pe cale judecatoreasca ? Trebuie avocat?
Daca fac pe cale judecatoreasca si acestia nu se prezinta , ce se intampla?
Mentionez ca doresc sa imi fac acte pe terenul ce-mi revine.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.