Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... arandare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

arandare

Tatal meu a dat in arenda un teren in extravilan in anul 2011. Dar nu a primit un contract de arenda in original. El a stiut ca arendasul trebuie sa-i dea partea lui de contract si tot arendasul trebuie sa-l inregistreze la consiliul local.
Tot asteptand contractul, in cele din urma am dedus ca acesta a ascuns acest contract .
Problema este ca arendasul nu-si respecta obligatiile. Vreau sa intreb :cum putem sa obtinem partea de contract ce-i apartine tatalui?
Unde ne putem adresa? Trebuie ca si arendasul si arendatorul sa-si inregistreze contractul la consiliul local?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
faceti o cerere la primarie sa va elibereze copie dupa contractul de arendare inregistrat la consiliul local.
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc! notificare catre cine trebuie adresata? Copia de la primarie e valabila pentru actiunea in instanta? poate fi considerata ca "titlu executoriu"? Va rog daca puteti sa-mi raspundeti. Va multumesc