avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1877 soluții astăzi
Forum Activitate mocanuaurelia

Activitate mocanuaurelia

Răspuns la discuția indemnizatie de crestere copil...
multumesc
Pe 6.12.2010 am nascut primul copil.Am stat in CCC1 2 ani.Am nascut cel de al doilea copil pe 3.12.2012.Am intrat in concediu pt cresterea celui de al doilea copil pe data de 7.12.2012.De la firma unde am lucrat ma tot suna si ma preseaza sa imi dau demisia pe motiv ca a angajat in locul meu din 2010 o persoana cu contract pe 5 ani si eu nu as avea unde sa ma intorc.Eu nu vreau sa imi dau demisia, ma gandesc ca asta imi afecteaza indemnizatia de crestere a copilului.Stiam ca nu poate sa ma concedieze in aceasta perioada.Poate sa faca ceva sa ma afecteze, sa nu pot lua indemnizatie pentru cel de al doilea copil?
pe 3.12.2012 am nascut cel de al doilea copil.Am fost in concediu de crestere cu primul copil pana la 7.12.2012. Pentru dosarul de indemnizatie pentru CCC2 mi s-a cerut adeverinta cu stagiu de cotizare de la Casa de pensii si Asigurari sociale cu ultima luna sa fie luna nasterii copilului nou nascut.Cei de la casa de pensii mi-au eliberat adeverinta doar pana in luna octombrie.mi-au zis ca pt noimebrie sa vin in luna ianuaire iar pt adeverinta pt luna decembrie sa vin in luna februarie.Astefel pana cand primesc adeverinta pe luna decembrie de la casa de pensii imi expira cele 60 de zile pentru depunerea dosarului.
Cei de la casa de pensii mi-au zis a intru in concediu de maternitate 42 de zile.Pentru asta am nevoie de adeverinta.Angajatorul imi spune ca nu poate sa imi elibereze adeveinta pt medicul de familie deoarece am activitatea suspendata la ei la firma. Cum trebuie sa procedez?Cine trebuie sa imi elibereze adeverinta? multumesc
Buna ziua! Sunt in concediu crestere copil pana pe 6 decembrie.Acum sunt insarcinata si trebuie sa nasc la inceputul lunii decembrie.Daca nasc dupa 6 decembrie mai intru in concediu de crestere a copilului? Ce acte sunt necesare pentru intocmirea dosarului? Mai este nevoie de minim 42 de zile de la nasterea copilului pana la intrarea in concediu de crestere a copilului? va multumesc