Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de crestere copil...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de crestere copil...

Pe 6.12.2010 am nascut primul copil.Am stat in CCC1 2 ani.Am nascut cel de al doilea copil pe 3.12.2012.Am intrat in concediu pt cresterea celui de al doilea copil pe data de 7.12.2012.De la firma unde am lucrat ma tot suna si ma preseaza sa imi dau demisia pe motiv ca a angajat in locul meu din 2010 o persoana cu contract pe 5 ani si eu nu as avea unde sa ma intorc.Eu nu vreau sa imi dau demisia, ma gandesc ca asta imi afecteaza indemnizatia de crestere a copilului.Stiam ca nu poate sa ma concedieze in aceasta perioada.Poate sa faca ceva sa ma afecteze, sa nu pot lua indemnizatie pentru cel de al doilea copil?
1. Chiar daca demisionati veti beneficia in continuare de indemnizatia pentru CCC2.

2. Pe perioada cat sunteti in CCC nu va poate concedia legall.

3. Pe perioada cat sunteti in CCC poate angaja in locul dvs. o persoana dar numai pe perioada determinata, pana expira CCC2, apoi dvs. reluati activitatea la aceeasi firma in baza aceluiasi contract individual de munca (CIM).

4. - Recomandarea mea este sa nu demisionati si sa nu faceti dvs. cerere de incetare a CIM.
- Lasati-l pe angajator sa aiba initiativa incetarii CIM pentru ca nu prea are posibilitatea legala sa faca asa ceva.
multumesc