avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate catalin_stavros

Activitate catalin_stavros

Salutare,

Acum ceva timp am avut o intreprindere individuala, domeniul de activitate fiind comertul cu amanuntul in magazine.
Din nestiinta, in momentul incasarii prin POS bateam si bon fiscal, fara mentiunea (codul) ca numerarul ar fi fost incasat pe POS. Contabilul, facand situatia abia in ultima saptamana a anului 2013, a observat ca veniturile erau dublate datorita acestei greseli. De la un I.I. neplatitor de TVA am ajuns brusc la profit mare si implicit impozit pe profit. Nu am avut bani sa platesc acel impozit pe profit.
La sfaturile aceluiasi contabil am inceput procedura de insolventa si dupa cateva luni am obtinut falimentul.
Astfel s-a dus de rapa o mica afacere care reusea sa se sustina, cu profit micut, si-mi oferea o activitate, la cei 23 de ani pe care ii aveam atunci.
Problema e ca acel impozit pe profit plus tot felul de alte penalizari (aprox 20.000 lei) au ajuns pe CNP-ul meu si am poprire pe salariu.
Poate cineva sa-mi spuna cum as putea face ?

P.S. : Atunci, atat contabilul cat si avocatul care s-a ocupat de insolventa mi-au spus ca nu pot demonstra ca am batut incasarile aiurea si cel mai bine e sa bag firma in faliment si scap. Parea simplu, dar nu a fost asa.
Din raspunsul d-voastra trag 2 concluzii: ori nu aveti experienta ori traiti pe alta lume. Imi pierd timpul pe forumul asta.
Bun. infractiune, infractiune...totusi eu nu am vrut sa insel. Pur si simplu am achitat atatea, dar acum nu mai pot.Vanzarile nu au mai mers si m-am indatorat tot mai mult.Asta nu conteaza?
Buna ziua,
Am o societate ce-si desfasoara activitatea in domeniul comertului cu imbracaminte. Lucrez de cca 1 an si jumatate cu un singur furnizor de la care am luat marfa mereu in baza filelor cec. Le-am achitat pe toate pana acum la data stabilita si nu au fost probleme. De la un timp vanzarile merg tot mai prost si nu am mai putut face fata platilor. Am intrat in CIP.Mai am de plata si alte cec-uri valorand pana in 50.000 care urmeaza sa intre la plata.Acum vreau sa depun cerere pt insolventa.Cum e mai bine sa optez: pt reorganizare s-au faliment direct. Ce sanse am sa obtin falimentul tinand cont ca mai am si chirie de platit pt locatie?. (in concluzie nu mai am nicio sansa sa ma redresez tinand cont ca vin si lunile "moarte" dupa sarbatori).
Buna seara. Am o Intrep. individ. in domeniul comertului cu articole vestimentare. Am vechime de aproape 2 ani. Am un singur furnizor de la care iau marfa cu bani cash cat si cu cec-uri. In ultimul timp vanzarile au mers prost si numai fac fata platilor. Am dat si 2 cec-uri la mall-ul unde am spatiul inchiriat. As vrea sa intru in insolventa. Cum e mai bine sa fac ? Daca nu platesc ce pot sa-mi faca ?