avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate adrian2656

Activitate adrian2656



MihailZC a scris:

. Notarea se poate efectua oricând în termenul stipulat în antecontract pentru executarea sa, dar nu mai târziu de 6 luni de la expirarea lui."


Ce probleme pot aparea daca se depasesc cele 6 luni de la expirarea lui..?
Va multumesc!

deja am cautat pe altcineva , am inceput remedierea, am cerut de la inceput toate formele legale(spunandu-le inca de la inceput ca inclusiv fara chitanta de final nu isi vor primii banii)..si deja maine se termina.

Singurul lucru care il vreau , e ca tepuitorii sa nu mai "fenteze"si pe altii cum m-au fentat pe mine..
nu am avut contract si un deviz a fost facut dar a ramas la ei
Buna ziua,
Am facut o lucrare de amenajare in casa, pana la finalul lucrarii am platit intreaga suma convenita, nu am solicitat chitanta si nici nu mi s-a oferit.
La mai putin de 1 saptamana de la incheiere au aparut defecte grave in urma executiei, am contactat meseriasul, a zis ca revine si remediaza, ulterior nu a mai raspuns deloc nici la mesaje si nici la telefon.
Ce solutii am? autoritati? ca acestia sa primeasca pedeapsa cuvenita.
Imi dau seama ca daune nu voi primi si nici nu le astept.
Răspuns la discuția Declaratie ANAF inchiriere imobil
Iar plata unde se face si pe baza caror documente ?
Vine factura acasa ?
Buna ziua.
Incepand cu 1 iunie 2019 am inchiriat un apartament cu contract de inchiriere tiparit si completat/semant de mine respectiv chirias.
Inteeleg ca trebuie sa depun declaratia unica de venit pana la anul in 15 martie 2020 si ca nu mai este opbligatorie depunerea contractului de inchiriere la ANAF
Ce trebuie sa fac pana atunci ca sa fie totul legal, ca sa nu primesc vreo amenda/control ANAF sau reclamatie catre ANAF din partea vecinilor sau orice neplacere ?
Va multumesc!
In ce masura credeti ca vanzatorul de buna credinta e scutit de eventualele neplaceri cauzate de incidente, amenzi de circulatie, rovinieta , avand in vedere ca masina inca figureaza in baza de date a politiei ca proprietar pana la inmatricularea de noul proprietar ?
Ma refer atat la plicuri/ amenzi care pot veni la fiscul vechiului proprietar/drumuri la fisc/politie sau ce mai e nevoie si pana la modificarea clasei de BM daca noul proprietar nu isi perfecteaza actele la politie .
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa ne anunti si pe noi daca CNADNR si SPR evidenta auto iti primeste o asa zisa sesizare, informare si daca esti absolvit de vina in cazul unor amenzi, evenimente ce pot aparea.

Cat despre diferenta de bani pentru RCA-ul pe numele tau, aceasta iti va fi returnata dupa ce vei face dovada ca masina a fost inmatriculata pe noul proprietar(contract de vanzare cumparare stampilat la fisc-ul noului proprietar si eventual copie carte de identitate a masinii stampilata de serviciul inmatriculari pe numele noului proprietar).