avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate doraly10

Activitate doraly10

Răspuns la discuția Sentinta irevocabila
Completez cu faptul ca procesul mentionat mai sus , perimat ieri, este in Legea 10/2001.

Va multumesc, astept raspuns....
Buna ziua,
azi am avut un proces la Inalta Curte de Casatie , sectia civila, privind recursul unei perimari impotriva Curtii de Apel Bucuresti.Am primit citatia abia ieri dupa amiaza pentru ziua de azi.Nu m-am prezentat si am scris o cerere ,pe care am trimis-o pe fax, in care am invocat articolul 89 c.pr.civ.Am atasat si citatia pe fax, cu data postei de ieri.
Recursul mi s-a respins ca nefondat, Irevocabil.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, sa imi spuneti unde as mai avea cale de atac, ..daca mai am cale de atac....Dupa redactare sau pana la redactarea hotararii ?...

Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Răspuns la discuția Hotararea judecatoriei
avvalentina a scris:

Termenul recursului curge de la pronuntare, asa ca aveti grija sa nu-l pierdeti. Ar trebui sa va inormeze avocatul dvs .in privinta acestui aspect elementar.In caz ca ati beneficiat de o suspendare, nu veti mai beneficia si de aceasta data.




Am vazut acest subiect si cunosc si eu un caz asemanator.Daca inculpatul nu a fost prezent la ultima sedinta de pronuntare, termenul este 10 zile de la comunicarea sentintei prin posta sau 10 zile de la pronuntarea in sala de judecata?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția Calcul prescriptie datorie
Recunoasterea datoriei am facut-o in 08.2009.La credit nu am avut ipoteca, dar in somatiile primite se specifica printre altele si de inceperea procedurii de executare asupra bunurilor si proprietatilor detinute.

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs.!
Buna ziua,

Sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns.Am un credit luat la Cec in 2008.Perioada de rambursare era pe 10 ani, 2008-2018 .Am platit o perioada, apoi pt ca nu am platit 3 luni la rand , creditul l-a preluat o firma de recuperari.

Am primit prima instiintare la jumatatea lui 2009.Am facut o cerere la ei si trimis-o pe fax , in care spuneam ca ii rog sa imi aprobe esalonarea ratei si sa platesc cate 1000 ron /luna,dar mi-au zis ca nu se poate , si ca nu accepta decat plata in 3 rate a a datoriei.Nu am avut posibilitatea sa platesc dupa cum au vrut ei, asa ca nu i-am mai contactat

.La sfarsitul anului 2009 mi-au mai trimis o instiintare, apoi la finele anului 2010, dupa un an, am primit somatie pt aceeasi datorie de la alta firma de recuperare.( cred ca este interzis sa trec numele firmelor)
Nu am raspuns si mentionez ca am mai primit o alta instiintare de la a doua firma de recuperare in ianuarie 2011.De atunci nimic...cum as putea afla daca datoria mea este prescrisa sau nu?

De exemplu, datoria mea se prescrie calculand 3 ani de la prima somatie, sau calculand 3 ani de la ultima rata pe care ar fi trebuit sa o achit la Cec, adica incepand cu anul 2018?..Sau nu se va prescrie deloc? :)

Va multumesc anticipat pentru raspuns!