avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate DEXX

Activitate DEXX

In calitate de adjudecatar , mi s-a suspendat in noiembrie procedura de evacuare a debitorului printr-o cerere de suspendare a executarii silite. Acum respectiva cerere de suspendare a evacuarii a fost respinsa ca neintemeiata si am depus la executor un certificat de grefa cu hotararea instantei, cu drept de apel in termen de 5 zile. Debitorul a facut apel , in termen. Intrebarea mea este daca apelul suspenda procedura de evacuare .
Avocatul meu este de parere ca apelul nu este suspensiv de evacuare, executorul imi spune ca nu poate proceda la evacuare ptr ca s-a facut apel. Parerile sunt impartite... In ce conditii apelul este suspensiv de evacuare?
Nu aveti ce sa mai aşteptati,asa cum spunea cineva inainte. Mergeti la adm finante publice, care la cerere va vor elibera un inscris in baza caruia veşti plati impozitul. Cu dovada platiti, pv si actul de adjudecare depuneti la OCPI ptr instaurare cât mai rapid.
Sunt interesat sa achiziţionez un apartament prin procedura executării silite. Imobilul nu este inscris in cartea funciară, somatia executorului fiind inscris in Registrul de inscriptiuni si transcriptiuni. Care sunt riscurile suplimentare la achiziţia unui astfel de imobil? Care ar fi procedura de înscriere in cf? Imi pun aceste intrebari pentru ca nu vad cum pot întocmi cadastru daca nu sunt in posesie si ma intreb daca instanta va aviza evacuarea asupra unui imobil care nu este identificat prin nr cadastrale.Rog pe cei neavizat sa se abtina. Multumesc.
Stimata d-na Elga,
Modul dvs de a va adresa tradeaza o oarecare nervozitate .Nu am facut o prezentare detaliata a spetei dar dati-mi voie sa va asigur ca am motive intemeiate pentru care nu am montat acel contor, mai exact apartamentul ar fi trebui instrainat inainte de venirea sezonului rece, incasasem un avans... ma rog...
Nu stiu de unde ati inteles dvs ca am cerut... nu am cerut nimanui ceva , am spus ca sunt de parere ca situatia nu este echitabila si se pare ca nu sunt numai eu de aceeasi parere. Echitabil sau nu am supun legii.Legile mai sunt si strambe sa stiti.Legiutorul ar fi putut sa prevada si aceasta situatie dar a preferat sau a omis a o prevedea.
Daca as fi fost in asociatia dvs si ati fi procedat cum spuneti v-as fi asigurat respectul meu cu siguranta. in nici un caz nu as fi putut fi nemultumit , asa cum presupuneti.
Va multumesc ptr raspunsurile dvs . Nu consider ca este echitabil sa achit pentru un singur calorifer necontorizat o suma care reprezinta plata intretinerii pentru un intreg apartament necontorizat. Cat despre softurile celor de la ISTA si sau pregatirea sau lipsa lor de pregatire nu vreau sa ma pronunt. Normal ar fi daca s-ar citi respectivele contoare care exista iar pentru cel necontorizat sa se prevada un consum maxim pe care l-ar putea citi acel contor daca respectivul calorifer ar fi functionat la maxim pe parcursul lunii.
Cred ca aceasta varianta este posibila dar nu se doreste.
Am sa citesc cu mare atentie ordinele respective , dupa care am sa revin.
Buna ziua,
Am avut in proprietate un apartament in bloc pana la data de 21.12.2012. Imobilul avea repartitoare de caldura cu exceptia unui singur calorifer din dormitor care a fost montat suplimentar , iar cand am intrat in posesia apartamentului nu avea acel repartitor.
Imobilul a fost nelocuit toata iarna , motiv pentru care in luna septembrie am facut cerere catre administratie , unde am precizat ca imobilul nu este locuit pentru a diminua costurile.
Desi am facut aceasta cerere si admistratorul cunoaste faptul ca nu locuieste si toate caloriferele au fost oprite in prezenta lui, acolo mi s-a cerut sa achit sa achit caldura ca si cum as fi locuit acolo, motivand dansii ca intrucat nu am repartitor de caldura la un singur calorifer trebuie sa platesc toate pierderile de caldura pe tot blocul samd..
In aceasta situatie am avut o suma de plata de 300 de lei ptr luna Noiembrie si 400 lei ptr luna decembrie. ca sa aveti un termen de comparatie in blocul in care locuiesc , acelasi oras , suprafata mai mare , 2 pers, in luna Decembrie am avut 300 lei de plata.Acum mi se cere sa achit factura . Am impresia ca ceva este in neregula. Ce lege guverneaza activitatea celor de la ISTA?Este normal ce mi se intampla?