avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate alexaxa

Activitate alexaxa

ma gandesc ca daca respect toate normele de zgomot, miros, sanitare..etc , nu am nevoie de nimeni ca sa functionez. mergand pe ideea ca a fost acolo o mercerie va pot spune ca si unde sunt magazinele "Mega Image"-de ex- au fost tot librarii/mercerii/cojocarii
buna ziua, doresc sa deschid o patiserie intr-un spatiu comercial pa parterul unui bloc de locuinte. spatiul este "spatiu comercial" din constructia blocului si are destinatie de spatiu comercial in intabulare, este independent din punct de vedere al utilitatilor de asociatia de proprietari. in acest caz imi trebuie acordul asociatiei pentru deschiderea acestei activitati? va multumesc
Răspuns la discuția refuz plata intretinere
Buna ziua

Am vazut a existat interes pentru discutia asta asa ca revin cu informatii despre proces.

La primul termen am cerut epertiza contabila si mi-a fost aprobata....
Citez din raportul de epertiza:
"Aceste consumuri au fost stabilite arbitrar fara nici o fundamentare tehnica sau contabila, macar pentru a stabili consumul mediu/persoana, pe bloc sau pe scara"
Se refera la "pausalul" stabilit de asociatie ( 7mc apa rece/persoana si 6mc apa calda/persoana )

Cu privire la cota indiviza in raport se spune ca "..asociatia trebuie sa ia masuri pentru corectarea cotelor indivize..."


Inca doua intrebari...asociatia a incheiat un contract cu o persoana fizica pentru reprezentare juridica - contractul e destul destul de ciudat intocmit - dupa parerea mea nu are nici o valoare juridica ..
1. Ce organ de control poate verifica legalitatea unor astfel de contracte?
2. Un consilier juridic este obligatoriu inscris intr-o asociatie/uniune?


Răspuns la discuția refuz plata intretinere
@Adam Grecu...cand mi s-a cerut , de catre asociatie in 2011, sa semnez un acord de plata pentru esalonarea datoriei, am fost de acord , singura obiectie fiind marimea penalitatilor - suma mi se parea foarte mare si am convenit, de comun acord, sa vedem ce va hotari instanta cu privire la penalitati , repet , aveau dreptate si am platit ce era de platit. dupa ce instanta le-a respins actiunea, unul dintre motive fiind si modul de calcul al penalitatilor, au facut o verificare interna si s-a ajuns la concluzia ca se adaugase un "zero",din greseala sau nu habar nu am, in loc de 525 aparea 5025 si asa s-a depus in instanta; dupa aceasta intamplare contabila si jurista au fost concediate ( asta a fost decizia comitetului executiv, eu nu am avut nicio implicare in aceasta decizie si nici nu am aflat decat dupa multe luni de zile ), dar respectivele doamne aveau prieteni in asociatie asa ca anul acesta nu a mai fost drept ce au facut , este o vendeta. eu m-am incadrat in termenul de depunere a indexurilor , dar nu mi-au fost luate in calcul pentru ca nu am nicio dovada ca le-am depus "pana pe 5" , contabila mi-a spus ca le-a primit "pe 10" asa ca ...la pausal. nu sunt genul care sa urlu sau sa ma cert asa ca am incercat sa vorbesc cu cineva din asociatie sa vad ce se intampla, dar presedintele interimar a fost numit in septembrie asa ca, toata vara, orice incercare a mea de a ma adresa asociatiei a fost sortita esecului si,asa, "pausal dupa pausal" am devenit si eu refractar la orice intelegere "de la om la om" cu asociatia si am inceput sa cer lamuriri in scris, acum sunt hotarat sa merg in instanta si sa ma si apar . e drept ca DACA vor castiga mi se vor imputa niste cheltuieli care pot fi mai mici sau cel mult egale cu ce cer ei acum , dar mi se pare stupid sa mi se spuna "te-am dat in judecata si avocatul ne costa 1050ron asa ca da-ne banii si mai trebuie sa ne dai inca 800ron pentru procesul pe care noi NU l-am castigat in 2011"; daca ar fi angajat un avocat care cerea 100.000ron ce faceam?! e stupid sa mi se raspunda , in scris, ca "facem cheltuiala si apoi o repartizam celui pentru care s-a facut" si mi se spune ca au voie sa faca acest lucru cf HG 1588/2007 art.49 - cheltuieli pe beneficiar - ".... alte servicii individuale catre proprietari" -actionarea mea in instanta este un serviciu pe care mi-l face asociatia ( halal serviciu ) :). de asemenea - "iau bani de la tine doar daca recunosti, in scris, toata suma pe care eu ti-o cer" - imi suna a santaj, gresesc?
Răspuns la discuția refuz plata intretinere
sumele pretinse de asociatie se refera la niste datorii din perioada 2009-sept 2012 , in aceasta perioada am achitat aprox 90% din cote - am avut si un acord de plata semnat cu administratia. acum refuz sa mai achit sumele pe care le cer pt ca din totalul de 4400 ron pe care mi-l imputa , 1850 ron reprezinta cheltuieli de judecata ( 800 + 800 doi avocati + 250 o notificare de plata din partea unui executor !! ). ca sa fiu explicit asociatia m-a actionat in instanta in 2010 si pt ca nu aveam argumente sa ma apar ( aveau dreptate ) nu m-am prezentat in instanta si nici nu am conteastat nicio suma, dar supriza a fost ca instanta a suspendat cauza cerand niste documente lamuritoare asociatiei ( documente care se refereau la modalitatea de calcul a penalitatilor si documente privind hotararile adunarii generale - exista hotarare judecatoreasca) - aceste documente nu am fost aduase de asociatie ( abia in aceste moment mi-am dat seama ca e ceve in neregula si am studiat legea ) si cauza a fost casata in noiembrie 2012 ( pentru acest proces imi cer 800 ron cheltuieli de judecata ! ) .... in aceeasi luna pentru ca mi se calculau niste cote de intretinere pe care le consideram aberante si pt ca am avut tupeul sa cer lamuriri am fost actionat iar in instanta ( va dati seama ca sunt destul de popular acolo in bloc :) ) si pentru cel de-al doilea proces imi cer 1050 ron cheltuieli de judecata !! ( suma este deja inclusa in cotele de intretinere afisate ). ca sa fiu exact neintelegerile de anul asta au plecat de la calculul pausal care mi se aplica pentru consumul de apa rece/calda , pe motiv ca nu am dus indexul la timp ( indexurile se depun la administratie fara sa se inregistreze data depunerii - cuvantul meu contra al lor cu privire la data depunerii) , m-am trezit cu intretinere pt lunile iunie/iulie/august de aprox 430 ron/luna in timp de apartament similar avea de plata aprox 130 ron. nu este normal ca ei sa incaseze banii pe care vreau sa ii dau si in functie de hotararea instantei sa se regleze sumele? jurista asociatiei mi-a spus ca va incasa bani de la mine doar daca RECUNOSC suma integrala, altfel nu va incasa nimic!!! comunicarea cu asociatia a fost ingreunata si de faptul ca anul acesta a decedat fostul presedinte si vreo 3 luni administratorul a spus ca nu am cu cine vorbi pt asociatia nu avea presedinte!
Răspuns la discuția refuz plata intretinere
am depus o cerere prin care solicit sa mi se dea contul bancar pt a face plati. daca imi spun ca nu vor sa mi-l dea, lucrul asta ma va ajuta in instanta?
Răspuns la discuția refuz plata intretinere
nu vor sa imi dea contul bancar...unde pot gasi numarul de cont, cine poate sa mi-l dea?
buna dimineata
va rog sa imi dati un sfat, daca se poate
administratia blocului m-a actionat in instanta pentru o suma de bani ( cote intretinere+penalizari+executor+cheltuieli de judecata ) , am contestat suma , in scris, si am explicat de ce refuz sa platesc. dosarul este pe rol si avem termen in ianuarie 2013...administratia pretinde aceste sume de bani pentru perioada 2009 - septembrie 2012; am fost la administratie sa achit intretinerea pentru luna octombrie 2012 si au refuzat sa primeasca banii si mi-au spus ca nu vor primii nicio suma de bani decat daca accept, printr-un angajament de plata, TOATA suma pretinsa de ei; in caz contrar nu imi vor incasa nicun ban pana la proces si acolo vor face o cerere prin care vor cere adaugarea la suma pretinsa si cotele de intretinere pentru octombrie 2012-decembrie 2012 + penalizari. ce pot face? Va multumesc

Răspuns la discuția Pausal
asa e ok. dar astia de la mine nu tin neatentul pe "0" pana se regleaza "indecsii" , dar nici nu spun cum calculeaza.
Răspuns la discuția Pausal
ex: familie cu 4 persoane, la ultima citire contorul indica 100mc, apoi nu se aduce indexul 2 luni - ii taxati cu 28mc apa/luna, in concluzie in actele contabile dupa 2 luni contorul este la 156mc; in luna a 3-a aduce indexul care REAL arata 125mc. cum i se calculeaza consumul pentru a 3-a luna? va multumesc