avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Activitate laurentiu79

Activitate laurentiu79

Bună!Bunicul meu,decedat(tata mamei) a avut 2 ha de tren agricol dat în arendă până în anul 2016...mama mea mai are un frate(unchiul meu decedat in anul 2020),care luau arenda împreună de pe acele 2 ha,după decesul bunicului,"împărțeala" făcând-o un inginer de la firma arendatoare,la "mica înțelegere" cu ambele persoane,fără a avea vreun act de succesiune din partea mamei și a unchiului,după bunicul meu(tatăl lor)...acum sunt decedați și mama și unchiul iar eu vreau să reiau terenul agricol,chiar și jumătate din suprafață.Menționez că unchiul meu a ridicat arenda din 2016 până în anul 2020 iar eu nu am vrut să mai ridic arenda pe 1 ha,din anul 2016,deoarece asta necesitând încheierea altui contract de arendă eu nemaidorind acest lucru.În concluzie...eu vreau să iau partea care m-i se cuvine procedând legal.Vă rog sa mă ajutați cu un sfat,ce am de făcut în continuare,în detaliu.Succesiunea cum o fac?cum chem cealaltă parte la dezbatere,eu nu știu adresa exactă a unchiului.Mulțumesc.
Bună!Am un teren agricol de 2.04 ha dat în arendă la o firma straina privată de la care primesc anual o anumita cantitate de cereale...Mentionez ca tata a decedat de 5 ani si nu avem succesiune pe teren...Inginerul agricol (prieten cu fratele meu),de la acea firma privată,care se ocupa cu distribuirea cerealelor,ÎMPARTE cantitatea de cereale amândurora...fără a avea o succesiune.Anul acesta îmi expira contractul de arendă iar inginerul agronom nu vrea sa.mi dea terenul înapoi(nici chiar 1,02 ha după cum a facut EL împărtirea terenului).Ce am de facut în continuare pentru recuperarea terenului?fratele meu mai beneficiaza de cantitatea de cereale neavand niciun act pe teren?titlul de proprietate original fiind la mine cat si certificatul de deces in original al ambilor parinti.poate beneficia fratele meu de tenul agricol in continuare?sau pot face ceva sa.mi revina mie întreaga suprafata?Multumesc.
nt angajat M.A.I. la Politia de Frontiera (I.T.P.F. Timisoara) si am fost delegat in interes de serviciu in perioada 02.10.2016-02.12.2016,la un sector al politiei de frontiera la 35 km de sediul sectorului unde sunt incadrat...nu am primit nici acum indemnizatia de delegare...mentionez ca deplasarea dus-intors am facut-o cu autoturism de serviciu...in ordinul de serviciu fiind specificat orele 06.30-21.00 in ture de 12/24,12/48...ordinul de serviciu fiind facut pe TOATA luna(02.10-31.10.2016 si 01.11-30.11.2016) nu pe fiecare zi de serviciu(tură).Am sunat lunar la biroul financiar al inspectoratului teritorial Timisoara,de acolo m-i s-a comunicat ca au fost gresite pontajele,ca nu sunt bani (mentionez ca suntem 4 persoane care am fost delegati in acea perioada si nici unul nu am primit indemnizatia)...alti colegi delegati de la alte compartimente au primit banii.In concluzie...ce am de facut in continuare?Sa fac un raportscris catre financiar sau catre inspectorul sef al I.t.p.f. Timisoara? Sau direct la Bucuresti?imi dati o idee cum sa-l întocmesc?Multumesc.Astept raspuns
Sunt angajat M.A.I. la Politia de Frontiera (I.T.P.F. Timisoara) si am fost delegat in interes de serviciu in perioada 02.10.2016-02.12.2016,la un sector al politiei de frontiera la 35 km de sediul sectorului unde sunt incadrat...nu am primit nici acum indemnizatia de delegare...mentionez ca deplasarea dus-intors am facut-o cu autoturism de serviciu...in ordinul de serviciu fiind specificat orele 06.30-21.00 in ture de 12/24,12/48...ordinul de serviciu fiind facut pe TOATA luna(02.10-31.10.2016 si 01.11-30.11.2016) nu pe fiecare zi de serviciu(tură).Am sunat lunar la biroul financiar al inspectoratului teritorial Timisoara,de acolo m-i s-a comunicat ca au fost gresite pontajele,ca nu sunt bani (mentionez ca suntem 4 persoane care am fost delegati in acea perioada si nici unul nu am primit indemnizatia)...alti colegi delegati de la alte compartimente au primit banii.In concluzie...ce am de facut in continuare?Sa fac un raport scris catre financiar sau catre inspectorul sef al I.t.p.f. Timisoara? Sau direct la Bucuresti?imi dati o idee cum sa-l întocmesc?Multumesc.Astept raspuns.
avocat litigii de munca timisoara