avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1877 soluții astăzi
Forum Activitate georgiana10

Activitate georgiana10

Răspuns la discuția Garantie la incaltaminte
Am sunat din nou la cei de la otter si mi au dat acelasi raspuns nu mi vor inlocui ghetele, doar mi le vor lipi si mi le va trimite saptamana viitoare. Ce pot face in aceste conditi?
Buna ziua,

In data de 26 nov 2013 am cumparat de la magazinul [editat] o pereche de ghete (549lei), iar dupa 2saptamani s au dezlipit si tocit pe talpa. M am intors la magazin in data de 9 dec iar aici mi s a intocmit un proces verbal de predare - primire in vederea constatarii.Mi s- au luat ghetele pt o constatare la bucuresti in vederea solutionarii cazului si mi a spus vanzatoarea ca o sa ma sune de la bucuresti pt constatare. dupa 2 zile ma suna si mi spune ca mi lipeste ghetele si mi le trimite dupa o saptamana,. Eu i am spus ca vreau sa mi se inlocuiasca produsul deorece nu mi se pare normal sa dau atatea bani pe o pereche de ghete care mi se dezlipesc si tocesc in 2 saptamani de la purtare.. A zis ca nu au fost lipite corespunzator din fabrica ca o se le lipeasca si nu va mai fi nici o problema eu am insisitat ca vreau sa mi se inlocuiasca produsul sau sa mi ltrimit dezlipit si tocit , la care doamna mi a spus sa astept telefonul ei pst o saptamana cand vor fi lipite ghetele si mi a inchis telefonul. Ce sa fac in aceasta situatie.
acel martor in bord s-a aprins dupa cumpararea masinii.dupa aceea am mers cu ea la mecanic unde am pus-o pe tester si am aflat problema.
Buna ziua.
in data de 16 10 2013 am cumparat o masina fara a ma consulta cu un mecanic. dupa ce am terminat cu actele, i am platit o am mers cu ea si mi s a aprins un martor in bord care semnifica presiune mica ulei, am mers cu ea la mecanic si mi s-a spus sa i o dau inapoi ca e stricat motorul ca nu are presiune de ulei in motor (chiuloasa de la un golf 4 1.6) iar toata reparatia m ar consta in jur de 500 euro. l- am sunat pe vanzatorul masini si mi a spus ca nu are nimic sa merg cu ea asa ca nu are nici o problema. mentionez ca nu am garantie incheiata cu el, ce sa fac in aceste conditi? vreau ca macar sa mi dea o parte din bani sa repar masina... , mecanicul mi a spus ca datorita km multi ai masini s a uzat motorul si ca nu e adevarat ca masina are doar 145000in bord cat mi a spus vanzatorul masinii. am fost cu ea in reprezentanta ww si nu are nici un instoic cu masina respectiva
Răspuns la discuția cercetare dosar penal
si atunci ce sa fac?
Răspuns la discuția cercetare dosar penal
multumesc
buna ziua, ma puteti ajuta cu niste rasp,va rog... am lucrat la un magazin alimentar, eram doar 2 vanzatoare. aveam un caiet unde tineam evidenta intrarilor si iesirilor(facturi pe firma si cele care nu aveau intrare), dar si registru de evidenta unde se inregistrau doar facturile pe firma. mentionez ca in caietul stiut de noi si seful era mare diferenta cam 10.000 ron, dar casa de marcat nu mai functiona de o luna. el s a dus la politie si a depus plangere ca l am furat noi ca sa se scuze pt datoriile la agentii. am primit citatie si mi e frica sa nu mi se faca dosar penal pt furt cu toate ca nu am luat nimic. ce sa fac?

ast rasp