avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate chivudana

Activitate chivudana

Actul de v-c se face in 5 exemplare si trebuie vizat la financiar
As dori sa stiu pe ce perioada se restituie diferenta de la recalcularea pensiei tatalui meu. Sa pensionat in anul 1992. In 2015 s a facut recalcularea deoarece nu i au fost adaugate anumite sporuri. In final in luna decembrie am fost instiintati printr o decizie, adaugadui se 3500 de puncte in plus. Deci, as dori sa stiu pe ce perioada se restituie diferenta urmasilor de drept..
Discuție Datorie banca
Buna ziua., La inceputul anului 2012 am facut o refinantare cu o banca de un credit de nevoi personale de 25000lei. Pana in august 2013 am platit cand rata la zi, apoi mai putin, apoi deloc.Pana in luna august din cauza intarzierilor sau a neplatii am fost sunata telefonic si doar vreo 3 notificari de la banca cu notificare in legatura cu restanta neplatita.De atunci pana acum o luna pauza. Nu m-a mai sunat nimeni si nici un plic cu vreo notificare sau instiintare in legatura cu acel credit.Acum o luna am fost sunata pe numarul fix, de fapt mama mea a raspuns, de cineva la care i s-a dat un numar de telefon. Nu am sunat. Azi au sunat din nou, raspunzand tot mama mea. I s-a dat un numar de telefon. Mama mea a intrebat cine sunt. I s-a raspuns de la Kredyt inkaso. Nu a dat nici un fel de detalii nici mama nici ei. Doar i s-a transmis sa-mi dea nr de telefon si sa iau legatura cu ei. M-am interesat pe net si am aflat ca aceasta Kredyt inkaso este o firma de recuperari. As dorii sa aflu ce mi se poate intampla. Mentionez ca acel credit a fost credit de nevoi personale fara ipoteca, ca nu am nici un bun imobil sau mobil pe numele meu. Ii poate afecta pe parintii mei? Am domiciliul la adresa lor si este proprietatea lor. Venitul meu este doar salarial. Multumesc anticipat.
Discuție Credit neplatit
Acum 1 an am facut un credit de nevoi personale. Din imposibilitate de plata nu am mai platit. Cocreditor am avut-o pe fata mai mare. Mentionez ca nu am in proprietate nici terenuri nici cladiri. Pana in luna august a acestui an am primit notificari atat la adresa cat si telefonic. De atunci pana in prezent nimic. As dori sa stiu ce repercursiuni pot avea. Sunt salariata.
Tatal meu are certificat de handicap gradul 1 grav. Si pensionat cu pensie de munca. As dori sa stiu daca este scutit de impozit pe terenul si cladirea casei proprietate personala. Este casatorit si locuiesc impreuna cu mama mea. Daca da unde trebuie sa ne adresam pentru scutirea impozitului
Este vorba de tatal meu s-a pensionat in anul1992. De cativa ani tot a facut cereri de recalculare pensie. Mereu a primit raspuns ca s-a facut corect calculul. Mentionez ca a lucrat 42 de ani . Ani de cotizare 30. Cei 12 ani adaugandu-se pt munca grea. Mentionez ca a lucrat la SC UMUC SA sucursala Viilor. Nu i s-a adaugat decat spor de noapte. Spor de toxic nu, spor pentru conditii speciale nu, spor pt ore suplimentare nu. Dupa 42 de ani de munca grea cu conditii grele de munca numai prin denumirea uzinei este normal o pensie de 1300 lei? Va rog sputi-mi ce este de facut.

In anul 2012 am facut un credit de 26.000 lei. Din imposibilitate de plata am ramas restanta cateva luni. Pana in luna august 2013 am primit cateva notificari la adresa si telefonic ptr plata restanta de la o firma de recuperari dupa care pana la ora actuala nu am mai primit nici o sesizare nici la adresa nici telefonic. La acest credit am avut-o ca cocreditor pe fata cea mare. Creditul este de nevoi personale. Mentionez ca nu detin in proprietate nici un bun imobil sau mobil. Va rog sa-mi spune-ti ce repercursiuni pot avea in urma acestui credit. Va multumesc.