avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 466 soluții astăzi
Forum Activitate boancamaria

Activitate boancamaria

multumesc
si noi speram ca promitentul vanzator isi va achita obligatia care se pare ca e din 2007
noi cand am achizitionat apartamentul era cu Cf-ul curat , cererea de sechestru intervenind anul trecut in vara
bine , dar noi deja locuim acolo si l-am amenajat

:((
multumesc
mai e o singura problema: cand am incheiat antecontractul Cf-ul era curat, fara nici o inscriere pe el de genul celei ce a aparut ulterior, nici cand am inscris antecontractul nu erau probleme
dar se pare ca singura rezolvare este actionare promitentului vanzator in instanta
multumesc inca o data
cred ca nu m-am exprimat eu bine
ceea ce ma intereseaza este daca inscrierea nostra a antecontractului inainte de inscrierea cererii de sechestru are rang preferential sau nu
multumesc
buna ziua
si eu sunt in aceeasi situatie doar ca atunci cand am incheiat antecontractul de vanzare cumparare CF-ul era curat, cererea de sechestru fiind inscrisa ulterior
si eu as dori sa stiu daca e preferentiala inscrierea noastra in CF a antecontractului fata de cea a cererii de sechestru(am inscris antecontracul cu 2 luni inainte de inscrierea cererii de sechestru)
multumesc
Maria
multumesc mult
o zi buna
buna ziua
apartamentul nu e intabulat deoarece noi trebuie sa ii mai dam bani(am platit mai bine de jumatate)

apartamentul trebuia dat conform antecontractului anul trecut in iunie dar nici acum nu avem utilitatile

noi am dori sa inscriem antecontractul in Cf
buna ziua
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
am cumparat un apartament dar antecontractul de vanzare cumparare nu e autentificat notarial
as dori sa il inscriu in CF deoarece in trei ani se va prescrie si din cauza ca constructorul nu a rezolvat cu utilitatile risc sa pierd tot
problema e ca pe antecontract nu e trcut nr de CF si am inteles ca trebuie facut un act aditional
asta e procedura?
multumesc
va multumesc
ei doresc doar cesiune de creanta
in contract este trecuta si o clauza ce prevede penalizarile
la noi marea problema e ca banca nu ne mai da cat suntem datori deoarece constructorul nu si-a indeplinit obligatiile din atecontarct(anul trecut inainte de criza primeam mai mult decat ne trebuia acum insa nu)

daca vor veni utilitatile precum sunt trecute in antecontract si terta persoana(beneficiarul cesiunii) va cere toti baniii datorati neinteresandu-l daca ne banca sau nu?
ce putem face? cerem in instanta o renegociere dovedind ca din cauza relei credinte a constructorului nu ne mai putem indeplini si noi obligatia?

multumesc

avem sanse cu renegocierea?
inseamna ca nici tertul nu ma poate obliga sa ii achit restul de bani -datorati constructorului- pana nu vor fi respectate clauzele din antecont VC
mentionez ca term de predare era iulie 2008 si nici acum nua vem utiliati
multumesc