avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1436 soluții astăzi
Forum Activitate marina49

Activitate marina49

In timpul casatoriei am vandut un apartament proprietate personala ce il detineam dinainte de casatorie. Am mai pus langa banii incasati o suma egala cu cea dobandita in urma vanzarii (aceasta suma apartinandu-ne amandurora) si am cumparat o proprietate mai mare. La acea data intabularea pe noua proprietate s-a facut in cote egale (motivatia notarului de atunci a fost ca este bun comun dobandit in timpul casatoriei). Intre timp am divortat, dar nu am facut partajul. Cum as putea schimba in CF cotele de proprietate dupa contributia baneasca (75% eu si 25%el) inainte de partaj, deoarece el nu doreste partajare , iar eu nu am banii necesari taxei de timbru?
Imi permit o intrebare.
Am divortat, dar nu am facut partajul. Eu detin 70% din imobilul in care am ramas(3 camere).Fostul sot s-a mutat in urma divortului. As dori sa imi deschid PFA sau SRL si va fi nevoie sa inchei un contract de comodat pentru sediu in propria-mi locuinta.Pot face contractul de comodat doar pe 34%din proprietate (1 camera) fara a mai fi necesar acordul fostului sot cu care nu am ramas in relatii de prietenie, sau trebuie sa gasesc o alta solutie? Ce imi recomandati?
Răspuns la discuția COTE PARTI IMPOZITE CLADIRI
marina49 a scris:

Avem o casa cu 3 proprietari(mama, fiica, ginere) declarata la fisc pentru care s-a platit impozit in cotele din CF- proprietar A=50%; proprietarB=30%;proprietarC=20%.
Am facut extindere, de comun acord toti 3 , iar pe certificatul de urbanism si pe autorizatia de constructie apar doar proprietarii A si C.
Cei de la impozite vor sa recalculeze impozitele si sa schimbe cotele de impozitare pe motiv ca numele proprietarului B nu figureaza pe autorizatie.
Din cate stiu intr-adevar, impozitele se recalculeaza datorita extinderii, dar cum de isi aroga dreptul de a modifica cotele parti din imobil? Mentionez ca extinderea nu a fost notata in CF.

Va multumesc!




Avem o casa cu 3 proprietari(mama, fiica, ginere) declarata la fisc pentru care s-a platit impozit in cotele din CF:proprietar A=50%; proprietarB=30%;proprietarC=20%.
Am facut extindere, de comun acord toti 3 , iar pe certificatul de urbanism si pe autorizatia de constructie apar doar proprietarii A si C.
Cei de la impozite vor sa recalculeze impozitele si sa schimbe cotele de impozitare pe motiv ca numele proprietarului B nu figureaza pe autorizatie.
Din cate stiu intr-adevar, impozitele se recalculeaza datorita extinderii, dar cum de isi aroga dreptul de a modifica cotele parti din imobil? Mentionez ca extinderea nu a fost notata in CF.

Va multumesc!

Discuție cui ma adresez?
De la arhiva judecatoriei mi s-a emis gresit un act. La cererea mea functionarii de la arhiva au refuzat indreptarea erorii. Doresc sa actionez in instanta judecatoria. Carui for superior ma pot adresa?
Deci niciuna din date nu este cea buna?
In acest caz poate sa fie data Judecatoriei inaintea datei Tribunalului?
In proces de divort s-a emis Sentinta de catre Judecatorie in data de 08.02.2012. S-a facut apel si s-a emis de catre Tribunal Hotararea in data de 05.06.2012. Am ridicat minuta acestei hotarari. In data de 20.06.2012 s-au facut declaratii de catre ambele parti in fata notarului ca nu se va ataca hotararea cu recurs. In 09.07.2012 Tribunalul a incheiat procesul verbal de luare la cunostinta a adeclaratiilorsi in 11.07.2012 am primit Hotararea acasa. In data de 10.08.2012 s-a eliberat de catre Tribunal Hotararea cu mentiunea "definitiva si irevocabila" prin declaratie de renuntare la recurs si am fost trimisi la Judecatorie pentru aplicarea stampilei "in snur". Judecatoria a pus data de 22.06.2012pe stampila sa cu mentiunea definitiva si irevocabila.
Dosarul a fost trimis de la Tribunal la Judecatorie in data de 21.08.2012.
Care este adevarata data de ramanere "definitiva si irevocabila" , 10.08.2012 a Tribunalului, sau 22.06.2012 a Judecatoriei si cum se poate face corectia?