avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate franciscszabo

Activitate franciscszabo

Da,asa este ,am pierdut fondul,si nu mai doresc sa fac apel,sunt resemnat cu pierderea procesului,pt ca nu mai am posibilitati financiare sa-l sustin in continuare-alta taxa de timbru,alt onorariu etc.In concluzie dupa ce hotararea devine irevocabila in 15 zile de la comunicare,este nevoie de aplicarea unui timbr sau altceva? Multumesc
Buna ziua,
Am nevoie de o indrumare si anume;intr-un proces civil in care cererea mea a fost respinsa ca si neintemeiata dar cu drept de apel,care sunt pasii urmatori pe care trebuie sa -i fac ? Mentionez ca ;NU doresc sa fac apel deoarece procesul a durat 3 ani,eu am cheltuit destui bani pt.onorariul avocatului si taxa de timbru ,si nu am castigat procesul desi avocatul m-a asigurat permanent de reusita.In concluzie,la ce data dupa primirea sentintei aceasta devine irevocabila daca eu nu am facut apel si ce trebuie sa mai fac?
Am fost la arhiva si mi s-a comunicat ca nu s-a redactat hotararea.In acest caz cat ar trebuie sa mai astept sau ce alta solutie mai am?
Multumesc pt.raspuns.Precizez ca hotararea judecatoriei a fost data la sfarsitul lunii noiembrie (a aparut pe site).Pana acum nu am primit nici o comunicare scrisa.Ce solutie am in cazul acesta?
Concret; intr-un dosar civil,s-a pronuntat o solutie cu drept de recurs(solutia a fost postata pe saitul judecatoriei respective la nr.de dosar in cauza) dar nu s-a primit in scris nici o motivare pt respectiva solutie, eu nereusind sa fac recurs din acest motiv. Intrebarea este;care este termenul legal pt motivarea unei hotarari ?
Da,este o hot.a Cons.Local care se publica pe site-ul primariei,in care scrie clar de noul PUZ. Primaria nu avea ce sa-mi mai dea atata timp cat era valabila o Hot. care era pusa pe site. Mai concret am scos un alt c.u.in care mi s-a spus adevarul si anume ca terenul respectiv nu este construibil,dar pt mine era deja prea tarziu pt ca actele s-au facut cu c.u.MINCINOS ,adus de vanzator.folosit de bun de notarul public .AICI ESTE MAREA VINA A NOTARULUI CA NU A CERUT SI EL CONFIRMMAREA DATELOR SCRISE IN C>U> RESPECTIV.
Daca zona unde este terenul a fost declarata zona cu interdictie definitiva de constructie prin PUZ,cu UN AN INAINTE DE A CUMPARA EU TERENUL ,iar pe c.u. ELIBERAT CU UN AN MAI TARZIU, SCRIE CLAR CA ESTE< 'Cc,Faneata.> ceea ce nu era adevarat,ce se mai poate face? Doar in justitie ,ceece am si facut ,dar ...fara sorti de izbanda,De aceea inca o data rog pe toata lumea sa-mi recomande un avocat specializat pe imobiliare
Nu dau lectii nimanui,se pare ca nu ati citit cu atentie tot ce am scris.Nu cred ca este cazul sa fiti malitios in ceea ce priveste cazul meu .Am patit ce am patit pt ca am crezut ca un notar public a intocmit corect actele,ceea ce s-a dovedit a fi real partial,si pentru ca am crezut ca justitia este CORECTA si nu...
Da ,certificatul de urbanism este obligatoriu in orice tranzactie imobiliara ,bieinteles ca la tranzactie am avut c.u perfect valabil ,luat in acceasi perioada,si nu eronat cum s-a inteles ca era vechi .Certificatul era perfect valabil,DOAR CA ERA CU DATE MINCINOASE IN EL ,semnat de o primarie.Am spus ca ,cu un an iainte de a cumpara eu terenul s-a pus interdictie de construire pe zona respectiva,iar cei de la primarie in loc sa scrie acest lucru care este stipulat in legea 350( mai concret orice c.u. trebuie sa contina in cele trei etape juridic,economic,tehnic situatia exacta a terenului) au mintit cu nerusinare,scriind ca terenul este 'curti constructii,faneata. Si inca o data ma repet,avocatul cu toate datele clare nu a fost in stare sa faca nimic,pt ca o judecatoare influentata de altii face ce vrea ,nu ce spune legea...
un c-v. nu poate fi incheiat daca nu este prezentata situatia clara a imobilului ,recte casa ,teren etc.,mai clar istoricul acestuia ... Din pacate nu cunosteti cele mai elementare lucruri despre o tranzactie imobiliara ,deci nu va inteleg interventia...