avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate geopetrache

Activitate geopetrache

Multumesc

Solicitati o adeverinta de stagiu de la Casa de Pensii din raza de domiciliu, acolo veti vedea cate zile in luna si cate ore pe zi ati fost pontat -deci pentru ce venit brut si pentru ce perioada vi s-au facut declaratiile. Apoi, daca nu concorda cu timpul lucrat efectiv de dumneavoastra, sesizare la ITM pentru verificarea situatiei la angajator.

Buna ziua. La intocmirea actelor de somaj am constatat ca, desi cartea de munca este completata corespunzator, angajatorii mei nu au platit contributiile sociale pentru diverse perioade de timp. Intrebarea este ce pot face pentru a recupera cele 15 luni care nu imi pot fi luate in calucul la vechime/somaj/pensie etc? Multumesc
Buna ziua
Ce se intampla daca toate cele 3 instantele au hotarat ca am drept de servitute si totusi unul din proprietari incalca acest drept in continuate ?
Multumesc
Răspuns la discuția Mediu - legea 211 din 2011
Ma puteti indruma catre cineva ?
Multumesc
Răspuns la discuția Servitute
Buna ziua
Nici o sansa ! Asa cum spuneam, unii nu mai au nevoie de acel drum si reclama absolut orice se intampla acolo. De aceea si vreau sa ma asigur ca nu fac ceva ilegal.
Merci
Răspuns la discuția Servitute
Buna ziua
Accesul la imobilul in care locuiesc (proprietar) se face printr-o servitute, din care detin o cota indiviza.
Problema e ca este din pamant, pe care cresc buruieni si e greu de utilizat.
As incepe lucrari de amenajare, insa ma tem de (eventuale) reclamatii sau procese.
Spun asta deoarece unii din proprietari nu mai au nevoie de acel drum si au incercat sa-l radieze, insa au esuat. Deci nu prea le convine situatia si presupun ca abia asteapta un motiv...
Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare cheltuieli de judecata
Multumesc
Buna ziua
Cum pot recupera cheltuielile de judecata in urma deciziei instantei ?
Discuție Servitute
Se pot impotrivi vecinii amenajarii unui drum de servitute, chiar daca nu-i oblig sa participe la cheltuieli ?