avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1997 soluții astăzi
Forum Activitate smaranditamaria

Activitate smaranditamaria

Răspuns la discuția S.R.L.-D
Multumesc,insa eu am deja infiintata firma si doream numai sa stiu daca inainte de a incepe activitatea cu SRL-D-ul , trebuie sa mai merg si la alte institutii pentru a depune eventuale declaratii.
Discuție S.R.L.-D
Buna ziua.Doresc sa aflu ce pasi trebuie sa urmez dupa infiintarea unei S.R.L.-D ,eu fiind asociat unic, fara angajati.Pana incep activitatea trebuie sa mai merg la ANAFsau la alte institutii ?
Discuție MUNCA DE NOAPTE
Buna seara.Ma intereseaza daca exista o lege prin care un angajator nu poate oblig a angajatul sa presteze mai mult de 7 ore de munca pe timp de noapte in domeniul confectiilor.
Dar daca prin absurd se ajunge si in instanta , pierdem si acolo fiindca este posibil orice,am inteles ca dupa ce s-ar hotara executarea silita , un executor se ocupa de vanzare prin licitatie si poate ca un imobil de la o valoarea mare sa ajunga la jumatate din valoarea lui , una din parti care nu are nici o vina va da-ti seama cat are de pierdut , de aceea trebuie sa ne folosim de toate caile si sa pierdem cat mai putin.In acest caz ce ne sfatuiti ?
Putem face partaj chiar daca nu suntem divortati si cerem de la cartea funciara extras unde apare sechestrul asigurator ?Daca putem , cui trebuie sa ne adresam ?
Buna seara.Ma intereseaza daca in faza de cercetare penala ,nu urmarire penala in instanta , un procuror poate sa trimita la cartea funciara un document pentru a institui sechestru asigurator pe un bun comun (eu si sotul suntem proprietari), plangerea penala fiind facuta numai pentru unul din soti.
Răspuns la discuția divort si renuntare la apartament
Multumesc.La valoarea de 20.000 euro a aprtamentului a-ti putea spune estimativ cam care sunt taxele notariale pentru toata treaba asta.
Răspuns la discuția divort si renuntare la apartament
Multumesc.La notar se mai plateste si taxa de timbru.
Buna ziua.Eu si sotul meu vrem sa divortam la notar(stiu ca asta dureaza 30 de zile).Nu avem copii minori.Avem un apartament impreuna. Sotul meu renunta la partea lui in favoarea mea fara judecata.Ma intereseaza daca ati putea sa ma lamuriti cum sa procedam ca eu sa devin singura proprietara cu costuri cat mai mici si in timp cat mai scurt.
Multumesc ptr.sfat, dar cum ramane cu art.61 lit.a (abateri grave) din Codul Muncii ,care trebuia sters din cartea de munca , banuiesc ca printr-o o alta decizie trimisa de angajator la I.T.M. Stiti probabil ca 99% din angajatori fug de acest articol nimeni nu are rabdare sa vada cine a avut dreptate.Din acaesta cauza am pierdut un loc de munca nu bun ci foarte bun.