avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 167 soluții astăzi
Forum Activitate gabryelaalex

Activitate gabryelaalex

romascanu a scris:

gabryelaalex a scris:

eu ce fac pana la urma cu testamentul.


Întrebaţi-l pe acela cu care v-ati sfatuit in persoană (faţă în faţă) inainte de a o apuca pe cărarea pe care aţi luat-o.
nu prea m-a sfatuit nimeni pt ca buni la notar a zis ca vrea sa vanda si caii dar nu exista si nici nu am avut vreodata vreun cal.....eu m-am dus cu ea la comisie de la iml si cei de acolo au zis ca nu are discernamant...autoritatea tutelara a zis ca desemneaza cu curatot special adica eu ca nu vrea nimeni si sa am grija de ea pana ma pune tutore daca desigur vreau adica primaria a fost cu ideea ....eu m-am trezit in mijlocul actiunii si trebuie sa le iau ca atare .....cred...



Răspuns la discuția ajutor....uzucapiune sau nu ?
ma gandesc ca daca era ceva in neregula nu ajungea la prefect ....daca se face un act gen vanzare cump intre rude de gr 1 se poate ataca in instanta de ceilalti frati...daca noi vindem casa unuia din copii daca desigur obtinem ordinul ? multumesc !!!
revin dupa muuult timp...am reusit sa o duc pe bunii la notar dar notarul a vrut hartie de la psihiatru la care am fost si a diagnosticat o cu dementa si e incadrata la grad de handicap ......s a facut actiune pt punere sub interdictie cu participarea autoritatii tutelare si astept....nimeni din rude nu o vrea adica 3 nepoate siiii am ramas eu ...starea ei este pe zi ce trece mai tulburatoare pt cei care locuiesc pe linga ea ...nu stiam ca aceasta boala este cu episoade si pana trece episodul trece si ziua....offff ......eu ce fac pana la urma cu testamentul...adica e facut acum un an si cateva luni dar ea are primul consult psihiatric cu tratament din 2008....si in fiecare an cate 2-3 internari cu acelasi tratament....cu ce demonstrez ca avea probleme cand a facut testamentul la notar si nici nu a fost asistata ....ce inseamna tutore ? cine poate fi tutore ? ce trebuie sa faca tutorele ? multumesc !
Răspuns la discuția ajutor....uzucapiune sau nu ?
buna seara ...revin cu cazul incurcat in tainele legiilor ..dosarul nostru este la prefect totul a decurs ok pana acum...mai asteptam ca de termenul este de 90 de zile darrr cred ca din acelea lucratoare ;) ...poate avem noroc ca de necazuri nu ducem lipsa...dar acum deabea incepe partea grea ....asteptarea pe ultime suta de metri este cea mai grea....
Răspuns la discuția radiere ipoteca
brd prin executor cere plata creditului si nu are pe cine sa execute pt ca mama mea era singura care putea sa inchida contul si acum asteapta mostenitorul ca banii brd sunt in cont la tiriac ...offffff...nu mi-au dat alta portita decat succesiunea..este abuziv din partea lor sau este normal...atat am aflat azi la banca...astept sa treaca 3 ani ? direct proces pt adresa radiere ? succes nu fac si nici nu am de unde sa o iau pe surioara ,de 1an jumate nu am mai vb si ma deranjeaza ca au intentii ascunse....de ce nu ma informeaza brd ca e de plata ceva pe la ei ...
mii de multumiri pt cine a raspuns ...sa stiti ca ajutati multi oameni ...felicitari !
Răspuns la discuția radiere ipoteca
gabryelaalex a scris:

Ciprian_Maftei a scris:

Faceti o cerere, cereti numar de inregistrare si daca in 30 de zile nu va raspund, actiune in instanta. simplu. Va poarta pe drumuri.

aceasta minunatie de cerere cum pot sa o fac ca sa fie obligati sa ii dea nr ? adica...prin notariat este posibil asa ceva ? prin posta cu confirmare primire ...le trim si mail pana la urma cate 10 pe zi dar sub ce forma iau ei in serios acea cerere ?


am tras sforile si am aflat in mare ce se intampla cu acel cont din sursa neoficiala dar sigura....adica mama a facut refinantare la tiriac pt un credt la brd..ok darrr cand a virat tiriacul banii mama a fost internata in spital si nu s-a mai externat deoarece a decedat dupa 1 an de chin in spital...nu a inchis contul la brd si brd a trimis banii inapoi la tiriac...banii pe langa acei 28 de lei sunt la tiriac in cont dar trebuie un op conditionat ca sa fie trimisi banii inapoi dar suma nu este mare dar nu am aflat exact cat este ...de fapt cauza pt care s-a luat refinantare nu a incetat...este prezenta ...brd se cearta cu tiriac deoarece nu a venit nici o hartie de la brd acasa, tiriac vrea op conditionat de la un mostenitor pt a trimite banii inapoi si succes pe contul de la brd ca sa il inchid....cine mi a spus aceste lucruri are leg cu banca dar nu are cunostinte in domeniu creditelor asa ca unele informetii pot fi interpretate si relatate un pic diferit....este posibil asa ceva ? daca da atunci stau sa ma gandesc cat este penalizarea de intarziere tinand cont ca practic un an de spital plus un an jumate = 2.5 ani :(( adica sigur lesin la banca......in 3 ani se prescrie sau odata cu mostenirea accept tot indiferent cand o fac ? adica exista o clauza care nu s-a indeplinit de mama mea si eu am garantat.... am inteles bine ideea sau sunt pe aratura ?

de fapt pe mine brd ul ma vaneaza .....tiriac este portita catre mine !
Răspuns la discuția radiere ipoteca
Ciprian_Maftei a scris:

Faceti o cerere, cereti numar de inregistrare si daca in 30 de zile nu va raspund, actiune in instanta. simplu. Va poarta pe drumuri.

aceasta minunatie de cerere cum pot sa o fac ca sa fie obligati sa ii dea nr ? adica...prin notariat este posibil asa ceva ? prin posta cu confirmare primire ...le trim si mail pana la urma cate 10 pe zi dar sub ce forma iau ei in serios acea cerere ?

Răspuns la discuția radiere ipoteca
ce poate ascunde aceasta insistenta din partea bancii il legatura cu succesiunea...au zis ca sunt bani dar atat chin pt 25 de lei...adica ma gandesc si la vreo clauza din contract de care eu nu stiu ? dupa au zis ca imi dau ce vreau...
Răspuns la discuția radiere ipoteca
trebuie ambii proprietari sa mearga la banca sau ma pot duce doar eu pt ca bunica este bolnava si mai mult rau ii fac tarand o dupa mine ca ultima data am stat 3 ore la banca ca sa lamurim problema...si dupa la radiere tot amandoua...
Răspuns la discuția radiere ipoteca
Ciprian_Maftei a scris:

Pentru 25 de lei nu merita sa dezbateti succesiunea, sa fim seriosi.
Cereti adresa de radiere in calitate de garant ipotecar.
daca erati garant pentru alta persoana care nu avea mostenitori? Ce raspuns va dadea atunci banca?
Succes!!!

in calitate de garant ipotecar am fost si cu bunica dupa mine si au zis ca sunt informatii confidentiale si sa vina mostenitorii sa ceara ei adresa pt radiere dupa ce fac succesiunea contului.....dar o fac si pe asta darrrr nu am de unde sa o iau pe surioara....
cererea cu care am fost ne au pus o in brate...nr nu vor sa ii dea ca nu suntem clienti tiriac si nu avem nici o treaba cu acel cont...ipoteca sa pus cu notar nu cu banca...banca doar a dat banii...asa a zis ofiterul de credit cu care am vb. sa trimit o adresa prin notariat ???