avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate mitumac

Activitate mitumac

Buna ziua.
Imi puteti spune unde as putea gasi (on line de principiu) o lista a societatilor aflate in insolventa?
Multumesc.
Va multumesc.
Buna ziua. Ma aflu intr-o pozitie cam delicata si am nevoie de sfaturi din partea voastra.
Urmeaza sa ne mutam anul viitor in apartamentul bunicii mele, care se afla internata intr-un camin de batrani, fiind diagnosticata cu dementa. Bunica are o singura fiica, mama mea. Apartamentul este pe numele bunicii, bunicul fiind decedat si nu s-a facut succesiunea.
Bunica fiind diagnosticata cu dementa, actele pe care le semneaza nu sunt valide.
Avand un copil mic care urmeaza sa mearga la gradinita, am avea nevoie sa avem un act care sa dovedeasca ca stam acolo.
Neavand un contract incheiat de genul inchiriere, vanzare-cumparare, sau de luare in spatiu, cum putem rezolva aceasta situatie.
Va multumesc.
mai vroiam sa spun ceva...politia nu detine o baza de date pentru a fi identificati "faptasii"...daca vor obtine "figurile" lor nu pot decat sa le transmita pe la toate sectiile de politie...cei de la banca si-ar fi amintit ca era insotita de o femeie cu un copil in brate
va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
exista filmari la banca...se pastreaza 30 zile. acum sa vedem daca politia va solicita acele inregistrari. ca persoana fizica nu le primesti. ei(hotii) au sunat si la telefon...m-am interesat la romtelecom si nu pot primi un desfasurator cu apelurile primite...nu au tehnologie...doar daca politia pune acum telefonul sub urmarire...ceea ce cred ca e tardiv.
Pe scurt. Batrana 87 ani, a fost acostata de necunoscuti, a lichidat depozitele bancare si banii au fost dati persoanei/persoanelor respective. Nu gaseste buletinul. Presupunem ca a fost luat si acela. Am reusit sa luam actele casei. Ce putem face pentru a preintampina alte probleme? Ce certificat ar trebui sa scoatem? Mentionez ca ea nu mai recunoaste lucruri, nu are notiunea timpului, spune ca nu a mai primit pensia de mult, etc.
Multumesc.
PS: s-a mers la politie, s-au dat declaratii, cei de la banca isi aduc aminte ca era insotita de "cineva".asteptam sa scoatem alt buletin. banii sunt dusi...dar sa nu apara alte probleme gen incheiere de acte juridice in baza procurii(daca au buletinul).
Facturile se refera la servicii cu livrari de tip continuu(energie,gaze,etc).

Codul fiscal prevede :"Persoana impozabila care efectueaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decat o livrare/prestare fara drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) si (2), trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa. De asemenea, persoana impozabila trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar pentru suma avansurilor incasate in legatura cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a incasat avansurile, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa."

Faptul generator al taxei a intervenit la data prestarii serviciului. Eu cred ca facturarea se face cu 19%.