Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum sa obtinem buletin daca stam intr-un spatiu care ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum sa obtinem buletin daca stam intr-un spatiu care nu e al nostru?

Buna ziua. Ma aflu intr-o pozitie cam delicata si am nevoie de sfaturi din partea voastra.
Urmeaza sa ne mutam anul viitor in apartamentul bunicii mele, care se afla internata intr-un camin de batrani, fiind diagnosticata cu dementa. Bunica are o singura fiica, mama mea. Apartamentul este pe numele bunicii, bunicul fiind decedat si nu s-a facut succesiunea.
Bunica fiind diagnosticata cu dementa, actele pe care le semneaza nu sunt valide.
Avand un copil mic care urmeaza sa mearga la gradinita, am avea nevoie sa avem un act care sa dovedeasca ca stam acolo.
Neavand un contract incheiat de genul inchiriere, vanzare-cumparare, sau de luare in spatiu, cum putem rezolva aceasta situatie.
Va multumesc.
Solicitati numirea unui curator pentru bunica si acela sa va incheie un contract de comodat pentru locuinta in care urmeaza sa locuiti.Este singura solutie.Sau deschideti succesiunea bunicului ,dar si in acest caz trebuie numit un curator ,pentru ca bunica nu poate sa-si apere interesele.Adresati-va Autoritatii Tutelare din cadrul Primariei unde domicilia bunica.
Va multumesc.