Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua!
In cazul in care bunicul si bunica mea detineau un apartament impreuna iar bunica a murit acum sapte ani, succesiunea nu s-a deschis dupa moartea ei, vreau sa stiu daca bunicul meu poate sa faca act de vanzare -cumparare pe acest apartament. Precizez ca are 2 copii iar in prezent el este imobilizat la pat si se afla in grija unuia din ei (a fost diagnosticat si cu dementa). Poate el sa faca acte pe numele copilului in grija caruia se afla.?El intentioneaza sa lase apartamentul copilului in grija caruia se afla...desi celalat copil nu este de acord.Ce se poate face in acest caz ca totul sa decurga normal?
Poate sa faca act de dispozitie pe partea lui daca va adresati Autoritatii Tutelare din cadrul Primariei de unde apartine cu domiciliu , pentru numirea unui curator , care va avea niste drepturi si obligatii precise , impuse atat de lege cat si situatia bunicului. In ceea ce priveste partea bunicii tot curatorul se va ocupa de dezbaterea succesiunii , sa l reprezinte , pentru ca nu se stie daca el este singurul mostenitor.