avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate alinadrapa

Activitate alinadrapa

multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
daca duc copilul la cresa in timp ce eu mai am cateva luni in care trebuie sa primesc indemnizatia de crestere , aceasta se poate suspenda pe motiv ca duc copilul la cresa? Doresc sa il duc pentru a se acomoda si daca cumva se imbolnaveste sa pot sa il tin acasa (ca as mai avea 6 luni de concediu de crestere a copilului).
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
multumesc mult pt raspunswuri
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Multumesc de raspuns
Numai ca m-am uitat in cont si nu mi se pare a fi 600+200 pentru o luna. Spun asta deoarece in cont la detalii imi scrie clar "alocatie copil" din conventie. Ma gandesc ca astfel sunma reprezinta doar alocatia copilului. S-a nascut in ianuarie asa ca suma virata este alocatia retroactiva pentru februarie-mai (inclusiv). asa cred eu. In legatura cu indemnizatia.....nu stiu ce sa zic.
Nu am primit nici o decizie nici cat priveste alocatia si nici pentru indemnizatie
buna ziua,
cine poate sa ma lamureasca si pe mine???? Am depus cererea de alocatie a copilului si cererea de indemnizatie de crestere in aceeasi data (25 aprilie 2013). Acum in iunie am primit doar alocatia copilului respectiv din februarie pana in mai, adoica 800 lei). oare de ce nu mi s-au virat si banii de indemnizatie???? sunt 2 institutii diferite care proceseaza cererile???? o sa primesc luna urmatoare sau nu mai preimesc deloc??? nu am primit nici un act ca nu s-ar fi aprobat si indemnizatia. mentionez ca am fost angajata cu 2 ore/zi pe CIM perioadfa nedeterminata din februarie 2011. daca firma nu a platit ceva la stat(contributii sau asa ceva) mi se poate trage mie din indemnizatie????m nu ar trebui sa ma anunte intr-un fel sau altul despre situatie dupa atata timp???
multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua! Am o nelamurire cu privire la depunerea actelor pentru indemnizatie. Eu locuiesc momentan in alt oras decat cel de domiciliu, dar nu am flotant niciunde. Nu suntem casatoriti legal inca. Cine poata sa ma lamureasca unde trebuie depuse actele pentru indemnizatie??? Daca imi fac flotant pot sa le depun aici in orasul unde locuiesc momentan? Copilul aici are domiciliul (inscris in certificatul de nastere). Si care sunt termenele pentru depunerea dosarului la primarie???? Va rog mult un raspuns cat mai repede sa nu pierd indemnizatia! Mentionez ca sunt angajata cu 2 ore la o firma din 28 februarie 2011. Va multumesc anticipat
Daca masina este adaptata gradului de handicap, la inmatricularea ei in romania nu se percepe taxa de inmatriculare! Dar, in momentul in care masina se vinde, cumparatorul este obligat sa plateasca taxa de prima inmatriculare (cea de care a fost scutita pers. cu handicap). Eu asa am inteles din lege (am citit doar partea cu pers. cu handicap). Oare am inteles gresit???
Multumesc pentru raspuns.
Am o nelamurire mare si am nevoie cat de repede de raspuns concret! Vreau sa cumpar o masina care a fost inmatriculata pe persoana cu handicap. Am inteles ca in aceste situatii persoana cu handicap care cumpara masina are obligatia de a nu vinde masina timp de 5 ani de la data inmatricularii. Banuiesc ca la inmatriculare a beneficiat de scutire de taxa de prima inmatriculare (sau cum se mai numea ea in diversele denumiri ulterioare). Acei 5 ani de la data inmatricularii expira in martie 2013, pe aceste motive proprietarul nu doreste sa dea cartea de identitate a masinii pentru ca aceasta sa poata fi transcrisa. Mentionez ca masina se va vinde de pe proprietar (persoana cu handicap) pe persoana fizica (fara handicap). Intrebari: daca se transcrie inainte de curgerea celor 5 ani de zile de la data inmatricularii eu, ca si persoana fizica fara handicap sunt obligat sa platesc taxa de inmatriculare? Ce alte taxe s-ar mai putea ivi in astfel de situatii(de care a fost scutita persoana cu handicap)??? Voi putea fi eu obligat sa platesc taxele de care respectiva persoana a fost scutita? Ce implcatii ascunse mai poate avea aceasta tranzactie? Se poate face un contract de vanzare-cumparare valabil intre cele doua parti fara a fi nevoie ca viitorul proprietar sa plateasca vreo taxa??? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Va multumesc pentru raspuns.
Asta inseamna ca mai bine raman angajata la firma cu 2 ore, nu? Asa voi putea intra in concediu prenatal si apoi ccc? Insa voi putea primi indemnizatia i acest caz (daca sunt angajata numai cu 2 ore)? Despre celalalt contract nu ma pot pronunta daca mi-l vor prelungi sau nu. Asa ca ma bazez doar pe cel pe perioada nedeterminata, dar cu timp partial (2ore/zi).
In cazul in care mi se va prelungi contractul pe perioada determinata cu inca 3 luni, care ar fi situatia in acest caz? Voi putea intra in concediu prenatal???