Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cresa suspenda indemnizatia de crestere a copilului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cresa suspenda indemnizatia de crestere a copilului?

Buna ziua,
daca duc copilul la cresa in timp ce eu mai am cateva luni in care trebuie sa primesc indemnizatia de crestere , aceasta se poate suspenda pe motiv ca duc copilul la cresa? Doresc sa il duc pentru a se acomoda si daca cumva se imbolnaveste sa pot sa il tin acasa (ca as mai avea 6 luni de concediu de crestere a copilului).
1. Legislatia nu interzice sa duceti copilul la cresa in timp ce sunteti in concediu crestere copil (CCC) si beneficiati de indemnizatie.

2. Asadar puteti sa duceti copilul la cresa.
multumesc pentru raspuns!