Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nelamurire reintoarcere la munca din CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nelamurire reintoarcere la munca din CCC

Buna ziua,
Am nevoie de câteva lămuriri cu privire la reinceperea muncii din concediu de creștere copil. Fetita e nascuta pe 12.10.2016.
Ar trebuii sa ma reintorc la muncă cu 60 de zile înainte pentru primirea stimulentului pana la 3 ani. 1 lună își v-a lua tatăl concediu de crestere.
Întrebare:
Tatăl își poate lua concediu exact din momentul in care eu reincep munca?
Sau: Eu imi pot lua concediu fara plată luna aceea in care ar trebuii sa încep sau luna urmatoare pana la 2 ani ai copilului, in conditiile in care tatăl v-a sta 1 luna acasa...?
Pentru ca nu inteleg ceva..tatal daca isi ia ultima luna din concediu pana la 2 ani, cine sta acasa cu copilul luna aceea in care eu reincep munca? O pot duce la o cresa particulara bănuiesc... Sau o duc la cresa de stat ultima luna din cei 2 ani, iar tatal sta acasă luna în care eu reincep?! O aiureală e legea asta. Legea spune ca cel putin 1 luna isi poate lua tatal...se poate si mai mult sa inteleg? Sau se poate cumula concediul de odihna cu cel de crestere copil?
Va multumesc,
Astept raspuns !
Pe durata cat tatal sta in CCC, dvs puteti lua CFP sau sa reveniti la munca.
Ok! Și dacă iau CFP pot beneficia de stimulentul de inserție pana la 3 ani?
Deci, sa inteleg ca 1 luna e pierdută, adică ultima luna pana la 2 ani , trebuie sa o duc la cresa si nu se mai primeste indemnizația, doar stimulent dupa 2 ani.
Depuneti actele pentru stimulent , sotul depune actele pentru o luna, iar perioada cat sotul sta in CCC dvs sa le spuneti ca sunteti in CFP.

Dupoa ce sotul termina CCC, dvs va reluati activitatea si veti beneficia de stimulent.